1.Sınıf İhtiyaç Listesi

yorumsuz
554 kez okundu

1.Sınıf İhtiyaç Listesi

Öğrencilerin okula hazırlanmaları konusunda öncelikle eğitim-öğretim yılı hazırlıklarının en iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Bu nedenle okulların hazırlamış oldukları 1.Sınıf İhtiyaç listesi kapsamında yer alan malzemeler öğrencilerin okul hayatına adım attıkları andan itibaren kullanacakları malzemeler olmaktadır. Bu hazırlanan 1.Sınıf İhtiyaç listesi içeriğinde yer alan malzemeler öğrencilerin oyun dönemlerinden okul dönemlerine geçişlerinde yardımcı olacak eğitim yardımcı malzemesi olarak kullanacakları ekipmanlar olmaktadır. Çünkü öğrenciler ailelerinden ayrılarak ve oyundan bir anda koparılarak doğrudan eğitim öğretim havasına bürünmeleri biraz zaman alacaktır. Bu nedenle okulların ve okul yönetimlerinin bu düşünce ile hazırlamış oldukları 1.Sınıf İhtiyaç listesi içinde hem oyun hem eğitim malzemeleri olarak kullanılacak malzeme grupları yer almaktadır. Özellikle hazırlanan listelerde belirtilen malzemelerin sade ve ses çıkarmayan türden seçilmesine dikkat edilmesi gerektiği belirtilmektedir. Birbirinin dikkatini dağıtmaması için istenen bu özellikler sayesinde çocuklar okula adaptasyon sağlamaları da hızlanacaktır.

Malzemelerin eksiksiz alınması sayesinde öğrencilerin eşit ölçülerde eğitim öğretimden faydalanmalarını sağlayacaktır. Çünkü küçük yaşta olan bu çocukların en ufak bir sıkıntı karşısında anne ve babalarına ihtiyaç duymamaları için bu gibi malzemelerin tam ve eksiksiz olması önemle belirtilmektedir. Hazırlanmış olan listelerin çocukların her ihtiyacına cevap verecek durumda hazırlanmış olması özellikle okul içinde aradıklarını anında bularak kendilerini eğitim öğretim havasına daha çabuk uyum sağlamları konusunda teşvik edici olmaktadır. 1.Sınıf İhtiyaç listesi her velinin kendi çocuğu için seve seve alacağı malzemeler olup çocuklarının okul içinde en güzel eğitimi alabilmeleri için destek sağlayacak malzemeler olmaktadır.

Malzeme listesi içeriği inceleme safhasına geçildiğinde; 1.Sınıf İhtiyaç Listesi Muhteviyatı 3 adet küçük boy 40 yaprak kılavuz çizgili defter:1 tanesi okula gelirken sürekli kullanılmak üzere çantasında bulunacak diğerleri yedek olarak herhangi bir kaybolma veya yıpranmaya karşı hazırlıklı olmak maksadıyla bekletilecek şekilde temin edilecek 1 adet küçük boy 40 yaprak kareli matematik defteri: Her an hazırlıklı olması açısından istenildiğinde öğrenci çantasına konulacak şekilde hazır bekletilecek 1 adet küçük boy 40 yaprak çizgili defter: 1.Sınıf İhtiyaç Listesi Derslerde her an kullanılacakmış gibi hazırlıklı olunması açısından istenildiğinde öğrenci çantasına konulacak şekilde hazır bulundurulacak 2 adet küçük boy resim defteri: sürekli yeni çalışmalar yapılabilmesi için ve öğrencinin yaptığı resimleri dosyalamaya uygun olması açısından koparmalı olanlardan seçilmesi uygun olmaktadır. 1 deste kaliteli yuvarlak tip kurşun kalem: 2 tanesi sürekli kullanıma hazır olması açısında kalem kutusunda hazır bulunacak diğerleri yedek olarak bekletilecek.

3 adet yuvarlak tip kırmızı kurşun kalem: Sürekli kullanması için 1 tanesi kalem kutusunda bulunacak ikisi yedek olarak her türlü durum için hazır bekletilecek 2 adet kaliteli silgi : Sürekli kaybedilen malzemelerden olan silginin 1 tanesi kalem kutusunda diğeri yedek olarak bekletilecek 2 adet kalemtıraş : Öğrencilerin sorumluluk sahibi olma yeteneklerini geliştirme amaçlı çöpünü içinde biriktiren kalemtıraş modellerinden seçilmelidir.

12 ‘li kuru boya : Kaliteli bir marka olan çeşitlerden seçilmelidir kalem kutusunda bulunacak. 12 ‘li sulu boya: Kaliteli bir marka olan türden seçilmesi öğrencinin sağlığı açısından önem arz etmektedir istenildiğinde getirilecek şekilde hazır bulundurulmalıdır. 1.Sınıf İhtiyaç Listesi 12 ‘li pastel boya: Bu tür malzeme seçimlerinde kaliteli bir marka seçilmesi kendi çocuğunuzun sağlığı açısında önemli bir hususu olmaktadır. İstenildiğinde getirilecek şekilde hazır bulunmalıdır. Çift bölmeli tip kalem kutusu: Bir bölmesinde kuru boyaları olacak şekilde düzenlenmeli, diğer bölmesine kalemi, silgisi ve kalemtıraşı olacak şekilde düzenlenmelidir

Küt uçlu Makas: Öğrenci kalem kutusunda bulunacak. Küt uçlu olması batmasını önlemek amacı ile özellikle istenmektedir. Prit veya sıvı olmayan katı tip yapıştırıcı ve bant: Kalem kutusunda bulunacak her türlü yapıştırma işleminde veya katlama işlemleri sırasında kullanılacak şekilde muhafaza edilecek şekilde yerleştirilmelidir. Akıcı özellikte ve kokan yapıştırıcılar kesinlikle kullanılmayacak. 1 adet çıtçıtlı tip plastik zarf dosya : sınıfta ve evde aypmış olduğu ödevlerini koymak için kullanılacak Kendinden poşetli tip sunum dosyası Abaküs,

1 kutu ataç :Kıvrılan defter kenarları tutturmak için kullanılmak amacı ile bulundurulacak Şeffaf kaplık ve Etiket :Defterlerini ve kitaplarını kaplama için hazır bulundurulacak kaplama işlemleri öğretmek amacı ile okulda yapılacak Oyun hamuru, sayı boncuğu, suluk : Eğitim öğretim hayatına yavaş yavaş geçiş sağlaması için gerkli malzemeler. 1.Sınıf İhtiyaç Listesi Beslenme Çantası Muhteviyatı Sınıf içerisinde sürekli kullanacakları masaya sermek için bezden dikilmiş şekilde hazırlanmış beslenme örtüsü Beslenme saatinde rahatlıkla kullanabileceği beslenme kapları. Sürekli kullanabilecekleri peçete ve ıslak mendil küçük boy olsun bitince yenisi konulacak şekilde ayarlanmalı Kırılmayan malzemeden seçilecek sağlıklı nitelikte suluk Beslenme malzemeleri sürekli beslenme çantasında taşınacaktır.

Tüm defterler, kitaplar, boya kutuları, kalemtıraşlar, maka gibi ürünler etiketlenerek, üstüne öğrencilerin isimleri yazılacak. Defter ve kitaplar okulda yapılan ciltleme işleminden yarım kalanlar tamamlanacak şekilde ciltlenecek, etiketlenecek ve üstüne öğrencilerin isimleri yazılacak. Ayrıca kitaplarını ve defterlerini kolaylıkla bulmaları için; Okuma Yazma Öğreniyorum defter ve kitapları (SARI), Hayat Bilgisi defter ve kitapları (KIRMIZI), Matematik defter ve kitapları(MAVİ), Türkçe defter ve kitapları (BEYAZ) Ayrıca bilgi olması açısından belirtmek gerekirse her akşam aile öğrencinin çantasını muhakkak inceleyecek, malzemelerinin durumunu kontrol edecek. Okulda verilen derslerin tekrarını ve ödevlerini yapma konusunda sürekli olacak şekilde bizzat aile öğrenciye destek olacak. Velilere okulun düzenlediği ve yapılan bilgilendirme çerçevesinde veli toplantısı, rehberlik faaliyetlerine eksiksiz katılarak sürekli öğrencinin kontrolü sağlanacaktır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 15 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.