1. Sınıf Rehberlik Etkinlikleri İsim Çemberi

yorumsuz
991 kez okundu

1. Sınıf Rehberlik Etkinlikleri  İsim Çemberi

 

1-sinif-rehberlik-etkinlikleri-isim-cemberi

Yetiştirilen bireylerin hayatta daha mutlu olmaları ve ömürleri boyunca karşılaşacakları her duruma karşı farkında yaşamaları için onları hayata hazırlama aşaması olan ilköğretim ve ortaöğretimde rehberlik etkinlikleri yapılmaktadır. Bu etkinlikler çocuğun içinde bulunduğu gelişim dönemine göre ayarlanmakta ve okulun rehber öğretmeni yaptırmaktadır. Rehberlik etkinliklerine hem öğretmenler hem de anne babalar için örnekler veriyoruz sitemizden. Bu örnekleri öğretmenler derslerde kullanabileceği gibi anne babalar çocuklarının rehberlik derslerinde neler yaptığını incelemeleri amaçlanmaktadır. İlk olarak 1. sınıf etkinlikleriyle başlıyoruz. Bu etkinlikler MEB tarafından önerilen etkinliklerdir.

İSİM ÇEMBERİ REHBERLİK ETKİNLİĞİ İsim Çemberi etkinliği 1. sınıfta yaptırılan ilk rehberlik etkinliği olup öğrencinin okula ve çevreye uyum sağlaması amacıyla yaptırılmaktadır. Tüm sınıfla birlikte 40 dakikalık bir ders boyunca yapılan bu etkinlik okul bahçesinde top kullanılarak yapılmaktadır. Etkinliğin sonunda ise öğrencilerin okulunu, öğretmenlerini ve arkadaşlarını tanımaları kazanım olarak beklenmektedir. Etkinliğin süreci aşağıda sıraladığımız şekilde olup, değerlendirmesini rehber öğretmen yine sürecin altında açıkladığımız gibi yapmalıdır.

ETKİNLİĞİN SÜRECİ 1. Bölüm

 Öncelikle öğretmen tüm öğrencileri bahçede toplayıp onlardan bir çember oluşturmalarını ister.

 Öğretmen bir kişinin eline topu verir ve öğrencinin ismini söylemesini, bir arkadaşına topu atarken de arkadaşına ismi nedir diye sormasını ister.

 Öğrenciler “ benim ismim …, senin ismin ne?” sorusunu sorarak tüm çemberi tamamlayana kadar top atarak isimlerini öğrenirler.

1. Bölüm Değerlendirmesi: Aşağıda değerlendirme sürecinde verdiğimiz soruları öğrencilere soran öğretmen elinde bulunan değerlendirme föyünün ilk kısmını doldurur. 2. Bölüm

 Çocuklara öğretmen öğrendikleri isimleri ve arkadaşlarını gözden geçirmelerini ister ve o isimleri ve kişileri oyunun ikinci bölümünde kullanacaklarını açıklar.

 Bu kez de aynı birinci bölümde olduğu gibi öğrencinin “ benim adım …., arkadaşımın adı ….” şeklinde başka bir arkadaşına atması istenir. Topu alan öğrenci de aynı şekilde hem kendi hem arkadaşının ismini söyleyerek çember tamamlanır.

2. Bölüm Değerlendirme: Yine aşağıdaki sorular sorulara 2. bölüm değerlendirilir. En son öğretmen iki değerlendirmeyi de içerecek şekilde sonuç değerlendirmesi yazarak etkinliği tamamlar

DEĞERLENDİRME SÜRECİ SORULARI 1. Bölüm Değerlendirme Soruları

 Birinci oyunda kaç arkadaşınızın ismini öğrenebildiniz?

 Bu oyunu oynarken ilk etapta arkadaşlarınızın adını bilmiyordunuz. Bu size neler hissettirdi? 2. Bölüm Değerlendirme Soruları

 Önceki oyunda ne kadar arkadaşınızın ismini öğrenebildiniz, peki şimdi kaçını biliyorsunuz?

 Arkadaşlarınızın ismini öğrenmek önemli mi? Neden.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.