1. Sınıflar İçin Eğitsel Oyun Örnekleri Kelime Oyunları

yorumsuz
3.005 kez okundu

1. Sınıflar İçin Eğitsel Oyun Örnekleri  Kelime Oyunları

 

Çocuklar için dil gelişimi ve okuryazarlığın oluşmasına katkı sağlamak için kelime oyunları oynamak çok önemlidir. Bu nedenle öğretmenler zaman zaman eğitimde eğitsel oyunlardan yararlanmalıdır. 1. sınıf seviyesine uygun kelime oyunlarına örnek olarak birkaç etkinlik sunuyoruz. Bu örnekleri arttırmak mümkün olmakla birlikte öğretmenlerin en çok kullandıkları oyunlar şimdilik bunlardır.

KELİME ÇARKI Bu eğitsel oyun etkinliğini yapmak için öncelikle bazı araç gerece ihtiyaç duyacağınızı belirtmek isteriz. Kelime çarkını oluşturmak için kartondan iki adet aynı boyutlu daire kesin. Ardından dairelerden birini bölmelere ayırarak üzerlerine de her bir bölmeye bir kelime gelecek şekilde kelimeler yazın. Üstteki kartonun sadece bir bölmesini kesip çıkartarak delik elde edin. Bu iki kartonu bir aparatla birbirine ortadan monte edin. Daha sonra kelime oyununa başlayabilirsiniz. Öğrencinin kelime çarkını döndürmesini ve deliğe denk gelen kelimeyi okumasını isteyin.

KELİMEYLE CÜMLEYİ BUL OYUNU 1. sınıf okuma yazma dersleri boyunca öğrenilen ve çözümlemesi de yapılan cümlelerden birinin bir kelimesini öğrenciye söyleyin. Daha sonra öğrencilerin önüne fişleri verin ve bu fişlerden kelimeye göre cümleyi oluşturmasını söyleyin. Bu sayede öğrencilerin cümle kurma ve cümlelerin kelimelerini analiz etme yetenekleri artmaktadır.

1-sinif-icin-egitsel-oyun-ornekleri-kelime-oyunu

KELİME TOMBALASI Öğrencilerin kelime ve cümleleri öğrenmesini sağlamanın en güzel yollarından bir diğeri de kelime tombalası isimli eğitsel oyundur. Öncelikle kelime tablasını hazırlayın. 4 adet bölmelere bölünmüş ve her bir bölmeye kelime yazılmış kartonu öğrencilere dağıtın. Diğer yandan kartondaki kelimeleri küçük kartlara yazıp bir keseye atın. Gerisi normal tombala oynar gibi oynamalarını sağlayın. Kelimeye dayalı eğitsel oyun çalışmaları öğrencilerin okuma yazma, konuşma, kelime dağarcığı ve zihinsel yeteneklerini geliştirmektedir. Bu nedenle mutlaka sınıf ortamında bu oyunlar oynanmalıdır. Eğitsel oyun çalışmalarında kelime oyunları genel anlamda yukarıda anlattığımız gibi olmakla birlikte kelime çarkı kelime küpleri, kelime sineması, kelime sürgüsü olarak da farklı versiyonlarda oynanabilmektedir. Bu oyunlarda mantık aynı olup sadece kullanılan materyal farklıdır. Ancak farklı dönemlerde çocukların eğitsel oyun etkinliklerinde kullanılabilir ve şekilsel farklılıkları olduğu için çocukların sıkılması bu yolla önlenebilir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.