Büyük Küçük Kavramı Oyun Etkinliği

1 yorum
31.370 kez okundu

Özellikle okul öncesi ve özel eğitim sınıflarında kavram öğretimi konusu önemli bir yer tutar. Bu sınıflardaki öğrencilerin gelişim özellikleri nedeniyle anlatım yoluyla kavram öğretimi oldukça zordur. Bu nedenle başvuracağımız en iyi yöntem ‘oyun’dur.

1. DOKUNARAK BÜYÜK-KÜÇÜK AYIR

Çocuk gözü kapalı olarak masanın üzerindeki nesneleri büyük küçük olarak gruplandırmaya çalışır. Oyuna başlamadan önce çocuğun nesneleri görmesi, onlara dokunması gerekir.

 

2. ÖRÜNTÜ OLUŞTUR YARIŞMASI

Masanın üzerine dağıtılan büyük küçük nesnelerden büyük küçük olacak şekilde örüntü oluşturma yarışması.

Nasıl oynanacak? Sınıf iki takıma ayrılabilir veya bireysel olarak da yapılabilir ama takım yarışması daha iyi olur. Her takımdan birer öğrenci nesnelerin yanına gelerek sürenin başlamasıyla bir büyük bir küçük olacak şekilde süre bitimine kadar örüntü oluşturur. Süre bittiğinde her doğru yerleştirme 1 puan olarak değerlendirilerek sonuç bildirilir. Yanlış yerleştirmelerde her yanlıştan 1 puan düşülür. Aldıkları puan gruba yazılır. Son oyuncunun puanı da eklenerek sonuç bulunur.

3. OTUR ZIPLA OYUNU

Yere karışık olarak büyük küçük nesneler dizilir. Çocuğun bu nesnelerin yanından yürümesi, yürürken büyük nesnenin yanına geldiği zaman bir kez zıplayıp, küçük nesnenin yanına geldiği zaman oturup kalkarak yürümeye devam etmesi istenir.

 

Üye olmadan “YORUM GÖNDER” kısmından öneri, eleştiri, yorum ve katkılarınızı sunabilirsiniz.

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Büyük Küçük Kavramı Oyun Etkinliği (1 Yorum)