Matematiğin Temeli Matematiksel Oyun Örneği

yorumsuz
1.638 kez okundu

Okul Öncesi, Özel Eğitm Sınıfları ve 1. Sınıflar İçin
Temel Matematiksel Oyun Örneği

Matematik öğrencilerin büyük çoğunluğunca zor bir ders olarak görülür. Ancak bunun en baş nedenleri arasında belki de çocuklukta matematiğin temel ilkelerinin yeterince kavranamaması gelir.

Katergorilendirme, Sınıflandırma, Ayırma, Sıraya Koyma, Kriter Belirleme ve Kriterleri Tanıma gibi becerilerin geliştirilmesine yönelik örnek etkinlik. Bu becerilerin küçük yaşta kazandırılmaya başlanması ileride çocuğun matematik başarısını mutlaka olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuklar yaşadıkları dünyayı tanırken onlara nesne grupları hakkında gözlemler yapmaları ve nesneleri değişik kriterlere göre sınıflandırmaları konusunda yardımcı olun. Böylece çocuğunuza daha büyük, daha uzun, daha ağır gibi sıfatları öğrenmeye ve etrafındaki nesnelerde bu özellikleri gözlemlemeye teşvik etmiş olursunuz. Bu oyun çocuğunuzun düşünme ve matematik becerilerinin gelişmesine yardımcı olacak.

Gerekli malzemeler
Etkinliğin özel bir malzemesi yoktur. Çocuğun yakın çevresinde bulunan etkinlik kriterlerine uygun her türlü nesneler malzeme olarak kullanılabilir.

Boya kalemleri, pastel boyalar

Bozuk paralar

Çubuklar

Ayakkabılar

Tavalar,

Çakıl taşları, değişik boncuklar veya düğmeler

Nasıl yapacaksınız?
Yukarıdaki nesnelerden herhangi birinden oluşan bir grubu masaya yayın ya da hakkında konuşabileceğiniz nesne gruplarını bulun.

Çocuktan bu nesneleri uzunluk, ağırlık, adet ve renklerine göre sıralamasını isteyin. Farklılıklar hakkında konuşun ve sınıflandırma için ikinci bir kriter daha belirleyin (örneğin kırmızı ve yuvarlak olanlar gibi renk ve şekillerine göre). Çocuk bunu başardıktan sonra farklı nesneleri ebat veya ağırlığına göre sıralamasını isteyin.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.