Okulöncesi Yazmaya Hazırlık

yorumsuz
622 kez okundu

Yazmaya Hazırlık

Eğer çocuk, okul öncesi eğitim almamışsa, kesinlikle çocuğun eline “şunları çiz” veya “şu çizgilerin üzerinden geç” gibi çalışmalar yaptırmayın. Yani sunduğumuz dosyaları çocuğun okul öncesi eğitim almamışsa ilk yapacağınız iş bu çalışmaları yaptırmak değildir.

Çocuğu 1. sınıfa hazırlamak istiyorsak ve çocuk okul öncesi eğitim almamışsa, ilk yapılacak iş çocuğa boş bir kağıt ve kalem vererek kağıda yuvarlak çizgiler çizdirmektir. Daha sonra kağıdı ikiye, üçe, dörde, beşe.. ayırarak verilen alanları taşırmadan çizgi veya karalama çalışması yaptırmaktır.

Eğer çocuk kağıdı veya vücudunu çevirmeden ve el kaldırmadan yuvarlaklar çizebiliyorsa yazmaya hazırlık için serbest çizgi  çalışmalarını yapabilir. Yoksa, çocuğu okula hazırlamak için yaptığımız her çalışma çocuğun okuldan soğutacaktır. Diğer dikkat edilmesi gereken önemli bir noktada kesinlikle baskı yapılmaması konusudur. Zaten çocuk okula başladığında yazmaya hazırlık yapılacaktır. Bu nedenle evde bu tip çalışmalar yapmak çok da doğru değil aslında. Ama yine de çocuğum evde hazırlansın şeklinde düşünüyorsanız, yukarıda anlatılanları mutlaka göz önünde bulundurun.

Göz önünde bulundurulması gereken sadece bunlar değil, dikkat edilmesi gereken olmazsa olmazlar daha sonra ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

Eğer çocuğunuz hazırsa aşağıdaki çalışmaları yaptırabilirsiniz.

Yazmaya Hazırlık Çalışmaları

 

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Temmuz 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.