2. Sınıf Bölme İşlemi Problemleri Yaprağı

yorumsuz
955 kez okundu

Matematiksel Dili Nasıl Somutlaştırabiliriz?

2. sınıf matematik dersi, bölme işlemi işlemi çözülen problemler etkinlikleri çalışma sayfası. Problem çözme  ve bölme işlemi yapabilme yeteneğinin geliştirilmesine yönelik etkinlikler için uygun çalışma yaprağı.

Öğrenci Adları Kullanılabilir

Matematik konularının genel olarak soyut olması dolayısıyla çocukların bu soyut konuları öğrenebilmesi zaman zaman zor olmaktadır. Matematiksel dilin somutlaştırılması için örneklerin veya problemlerin dramatize edilebilir özellikte olması gerekir. Problemlerde öğrencilerin adlarının geçmesi de problemin kavranmasını kolaylaştırıcı bir yol olabilir. Bu nedenle problemlerde adlar kullanılmıştır.

Üç Boyutlu Nesne Yoksa İşlemlere Şekillerle Başlanabilir

Matematiksel dilin somutlaştırılmasının en etkili yollarından birisi üç boyutlu nesnelerin kullanılması. Üç boyutlu nesnelerin çocuğun yakın çevresinden olmasıdır. Bu aşamadan sonra şekil çizerek çalışmaların yapılması gerekir. Bu konuda örnek olarak “şekillerle bölme işlemi problemi çözelim” çalışma yaprağını indirebilirsiniz.

Problem veya Durum Dramatize Edilebilir

Yeni başlanan bir konuda problem mutlaka dramatize edilebilir bir nitelikte olmalıdır. Çocuk kendini durumun içinde göreceği ve durumun bir parçası hissedeceği için dramatize edilebilir problemlerin kavranması daha kolay olacaktır.

Hem dramatize edilebilecek, hem şekillerle çözülebilecek hem de öğrenci adlarının kullanılabileceği örnek çalışma yaprağını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Bölme Problemleri Çözüyorum  word

bolme-problem PDF linki

Yorumlarınızı “Yorum Gönder” bölümünden gönderebilirsiniz.

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mayıs 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.