2. Sınıf Eldeli Toplama Nasıl Olur

yorumsuz
9.390 kez okundu

2. Sınıf Eldeli Toplama Nasıl Olur

Bu sayfada öğrenciler 2. sınıf eldeli toplama nasıl olur hakkında araştırma yapabilir ve bilgi alabilirler. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Aynı zaman da derslerine de yardımcı olacak konular ve eldeli toplama işlemi soruları da bulunmaktadır. Size bir kaç elde toplama işlemi ile ilgili problemler ve cevaplarını anlatalım. Selim dokuz yaşında ablası ise Selimden dört yaş büyüktür. Selim ve ablasının yaşlarının toplamı nedir? diye bir problem sorusu vardır. Bu sorunun cevabı ise on üçtür. Nasıl yapıldığını anlatalım. Gerçekten de çok basittir. Dokuz ile dört sayısını topladık ve sonuç olarak da on üç olmaktadır. Bir başka soruda anlatalım. Beş birlik altı onluk üç onluk ve bir birlik sayılarının toplamı nedir? diye bir soru sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı ise doksan altı olmaktadır. Gelin nasıl yapıldığını anlatalım.

Sırasıyla beş birlik denildiği için sadece 5 sayısını sonra da altı onluk dediği için de altı adet 10 ekleyiniz. Sonra da üç onluk dediği için de üç adet 10 rakamını ekleyin ve son olarak da bir birlik rakamını ekleyin hepsini toplayın ve sonuç doksan altı olmaktadır. Bir kaç örnek soruları vermeye devam edelim. Sınıfta yirmi iki adet kız ve on yedi adet de erkek öğrenciler bulunmaktadır. Sorulan soru da sınıfta kaç öğrenci bulunur? Bura da yapılan işlemi on yedi ve yirmi ikiye toplayınız. Sonuç da otuz dokuz olmaktadır. Simay on dört yaşında ve annesi ise otuz üç yaşında olmaktadır. Bundan dört yıl kadar sonra Simay ve annesinin yaşlarının toplamı nedir? Bu problemin cevabını da hemen sizlere verelim.

Simayın yaşı on dört ve annesinin yaşı ise otuz üçtür. O zaman bundan dört yıl sonra Simay on dokuz yaşında olmaktadır. Annesi ise bundan dört yıl sonra otuz sekiz yaşında olmaktadır. Böylece on dokuz ile otuz sekizi toplayınız. Çıkan sonuç ise kırk yedidir. Yetmiş altı sayısı hangi toplama işlemlerinden çıkan sonuç diye sorulur. Bunun cevabı da kırk sekiz ile yirmi sekiz sayılan toplanır ve çıkan sonuç da yetmiş altı olur. Bu tür eldeli toplama problemleri de karşınıza çıkabilir. Mehmet beş yaşında ve abisi ise Mehmetten üç yaş büyüktür. Bu sayıların toplamı nedir? Bu problem şöyle yapılır. On beş ile üç sayısı toplanır. Cevabı da on sekizdir. Bu ve bunun gibi bir çok eldeli toplama işlemi problemlerini bulabilirsiniz. Ödevlere hem yardımcı olacak hem de sınavlara çalışmanıza yardımcı olacaktır. Bundan hiç şüpheniz olmasın.

Bu sayfada 2. sınıf eldeli toplama nasıl olur hakkında bilgi alabileceksiniz. Daha bir çok problemler ile de karşılaşacaksınız. Hatta sitemizde resimli eldeli toplama işlemleri de vardır. Bunu sakın unutmayınız. Sizlere şimdi beşinci sınıf elde toplama işlemleri cevapları ile bahsedelim. Birinci elde toplama işlemi problemlerinden başlayalım. Dedem benden elli dört yaş büyük olmaktadır. Ben de babamdan otuz beş yaş küçüğüm ve benim yaşımdan da on yaş küçüğüm. Benim yaşım da on bir olduğu için ben dedem ve babamın yani üçümüzün yaşlarının toplamı ne kadar eder? Bu sorunun cevabını şöyle anlatalım. Otuz beş ile on bir sayısını toplayalım. Sonra elli dört ile on bir sayısını toplayınız. Çıkan sonuç da altmış üç olur. Kırk dört ile altmış üç sayısı ile on bir sayısını toplayın. Çıkan sonuç da yüz on sekiz olur.

Bir kümeste kırk dört adet civciv kaybolmuştur. Geriye de kırk yedi kalır. Sorum şudur kümeste kaç adet civciv vardır? Bu problem çok basit bir problemdir. Burada kırk yedi ile kırk dört sayılarını toplayıp sonuca hemen ulaşabilirsiniz. Bir otobüste kırk altı adet yolcu bulunmaktadır. Biri durakta ise on beş adet de otobüse yolcu binmiştir. Sonra da otobüsten on bir adet yolcu inmiştir. Sorumuz şudur otobüste toplam kaç yolcu olmuştur? Bu sorunun da cevabı şöyle söyleyebiliriz. Kırk altı ile on beş sayısını toplayın. Sonra da çıkan sonucu on bir ile toplayıp sonucu bulunuz. Çalışmalarınız için buradan bu şekilde ve bir çok örnekli soruları bulabilirsiniz. Aynı zamanda da öğrencilerin ödevlerine de çok yardımcı olmaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.