2. Sınıf Etkinlikleri

yorumsuz
1.893 kez okundu

2. Sınıf Etkinlikleri

Okullarda sınıf etkinlikleri bildiğiniz gibi çok fazla yapılmaktadır. Sınıf ders içi etkinliklerden sizlere bahsedelim. Bunlardan bir tanesi meyve sepeytidir. Meyve sepeti keyifli bir grup etkinliği olmaktadır. Enerji atılabilecek olan çok eğlenceli bir grup etkinliğidir. Meyve sepeti etkinliğinde katılımcı sayısının şartı yoktur. Ama çok büyük bir grup da olabilir. Bundan dolayı da hiç farketmiyor. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Aynı zaman da meyve sepeti etkinliğinde yaş sınırlaması da yoktur. Meyve sepeti etkinliği sayesinde hızlı düşünebilme hem de dikkat edebilme becerileri anlaşılmaktadır. Bunu sakın unutmayınız. Meyve sepeti etkinliği için malzemeleri de sizlere sayalım. A4 kağıdı, renkli kalemler A4 kağıt sayısı kaç kişi olacaksa o kadar da A4 kağıdı olmalıdır. Bu A4 kağıtlarının üzerine tüm meyvelerin isimlerini yazarak gruplar yaratmalısınız. Sonra her kağıda farklı üçer tane meyveler yazdıysanız şimdide tüm meyveleri sıraya koyun. Ama bu aynı meyveler yan, yana olmamalıdır. Ayrıca lütfen yazılar büyük harfler ile yazılmalıdır. Çocuklarda yan, yana geçtiği için aralarında mutlaka mesafeler olmalıdır. Meyve sepeti etkinliği hazırlıkları işte bu kadardır. Sayfamızda meyve sepeti etkinliği ve daha fazla eğlenceli 2. sınıf etkinlikleri ile karşılaşabilirsiniz. Sitemizde meyve sepeti oyun etkinliğinin kurallarından da bahsedelim. Meyve sepeti etkinliğinde komut dışında olanlar ebe olmaktadır. Etkinliğe katılan çocuklar komutlara uyması gerekmektedir. Her oyunda olduğu gibi bu meyve sepeti etkinliğinde de ebe vardır. Ebe etkinliği merkezindev olmaktadır. Diğer çocuklarda hem meyveyi kağıtlarının üzerine yerleştirmektedir.

Etkinlik başladığı zaman çocuklar bastıkları meyvelerin adını söylemelidir. Bunu yapma nedeni de çocukların tüm meyveleri aklında kalıp kalmayacağını da bu sayede anlaşılmaktadır. Meyve sepeti etkinliği sitemizde nasıl yapıldığını resimleri ile bulunmaktadır. Meyve sepeti adlı etkinlik çocukları bilgilendirme amaçlı çok faydalı ve konsantre olmayı öğrenmeleri için de çok faydalı olduğunu da bilmelisiniz. Meyve etkinliğinde oyuna çok fazla uymayan ve bir türlü konsantre olamayanlar hemen ebe olmaktadır. 2. Sınıf etkinliklerinden olan meyve sepeti sınıf için de çok sevilen ve sınıf dışında da çocukların çok rahat oynayabileceği bir etkinliktir. Sizler de sayfamızda tüm sınıf etkinliklerine bir göz atabilirsiniz. Bir başka sınıf ve ders etkinliklerinden olan gör bakalım adlı etkinliklerinden sizlere bahsedelim. Gör bakalım etkinliğini ister sınıf içerisinde ya da ister dışarda bir geniş alanda da oynayabilinir. Gör bakalım etıkinliğinde oynayan çocuklar sırtlarına kağıtlar yapıştırılır. Bu oyunda belirli bir süre verilir ve sonra da oynayan çocuklar birbirlerine dokunmayacak şekilde birbirlerinin sıtlarındaki yazılan yazıyı okumalıdırlar. Doğru okuyan bu oyunu kazanmaktadır. Gör bakalım etkinlik oyun sitemizden resimleriyle bakabilirsiniz. Gör bakalım etkinlik oyunu çok eğlenceli ve hatta çok keyiflidir.

Bir başka etkinlikte kurt ve kuzu oyunudur. Kurt ve kuzu etkinlik oyununu anlatalım. Kurt ve kuzu etkinlik oyununda yaş sınırı vardır. Kurt ve kuzu etkinliğinde iki grup olmalıdır. Bu gruplar birinci ve ikinci olarak ayrılmalıdır. Sonra da bir çember oluşturup çemberin içerisine de bir adet kuzu seçilmelidir. İkinci grupta ise üç kişi olmalıdır. Bu üç kişi kurtlar olmaktadır. Çemberin dışında durmaşlıdırlar. Birinci grubun amacı kuzuyu çevresindeki kurtlardan korumalıdır. İkinci grubun amacı ise çember içindeki kuzuyu ele geçirmek olacaktır. Oldukça eğlenceli bir etkinlik oyunudur. Bu etkinliği yöneten biri olmalı ve işaretle başlar sonra da bu etkinlik on beş daıkika sürmektedir. On beş dakika içerisinde çember dışında bulunan kurtlar kuzuyu yakalamalıdırlar. Yakalandıkları anda zaten oyun biter. Ama kurtlar on beş dakika içerisinde çember içerisindeki kuzuyu yakalayamazlarsa oyun biterer. Bu oyunda asla sert hareketler yapılmamalıdır. Aynı şekilde yine sitedeki resimleri inceleyebilirsiniz. 2. Sınıf etkinliklerini anlatmaya devam ediyorum. Bir başka çocukların eğlenebileceği etkinlik ise kendi oyununu kendin yarat etkinlik oyunudur. Bu bir drama etkinliği olmaktadır. Bu etkinliğin amacı da fikir alış verişi yapma, kendini ifade etme, sorumluluk alma ve paylaşım yapmayı öğrenmektir. Kendi oyununu kendin yarat etkinlik oyunu bir grup etkinliğidir. Hem de çocuklarda becerilerini arttırmak için çok önemli bir etkinliktir.

Bu sayede çocukların becerileri gelişmektedir. Bu etkinlikte üç adet gruplar oluşturulmaktadır. Kendi oyununu kendin yarat etkinliğinin süresi kırk dakika kadar sürmektedir. Her bir gruba nesneler verilmektedir. Mesela mandal, pipet ve lastik gibi nesneler de olabilir. Her etkinlik oyununda olduğu gibi bu etkiblik oyununda da kurallar vardır. Gelelim en çok konuşulan sınıf etkinliklerinden düello etkinliğine ve sınıf içerisinde kolayca uygulanabilecek ve çocukların da eğlenebildiği bir düello etkinliğididir. İlk olarak soru tahtası bulunmalıdır. Daha sonra soru tahtası ikiye ayrılmalıdır. Yani iki kişi seçilir ve birbirlerine meydan okurlar. Seçilen iki çocuk tahtaya dönük bir şekilde olmalıdırlar. İkisine de tahtada aynı soru sorulmaktadır. Sonra da ikisi aynı anda tahtaya dönüp soruyu cevaplamaya başlarlar. İlk soruyu cevaplayan diğer rakibini bekler. Soruyu doğru cevaplayan kişi düelloyu kazanır. Eğer ikisi de soruyu yanlış cevap verirse o zaman başka bir soru daha sorulur. Çocuklar için çok keyifli ve bilgileceği bir etkinliktir. Keyifli ve eğlenceli düellolar dilerim.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.