Geometrik Cisim Yapmak İçin Kalıplar

yorumsuz
5.067 kez okundu

Geometrik şekil ve cisimlerin iyi kavranabilmesi için,  geometrik şekillerden geometrik cisimler oluşturması etkinliğine yer vermek gerekir. Geometrik cismin açık halinin görülmesi, incelenmesi ve bunun kapalı bir cisim haline getirilmesi geometrik cisimler konusundaki bilgilerin pekiştirilmesine yardımcı olacaktır.

Kartondan geometrik cisimler yapmak için küçük sınıflara, karton üzerine geometrik cisimlerin açık hallerinin çizilmiş olarak verilmesi gerekir. Bu etkinliklere yardımcı olması amacıyla aşağıdaki belge hazırlanmıştır.

Çalışma nasıl yapılabilir?

Aşağıdaki dosyayı indirin ve geometrik cismin büyüklüğüne karar verin. Daha sonra verilen kalıbı istediğiniz büyüklüğe getirin ve çıktısını alın. Çıktıdan sonra karton üzerine yapıştırıp kesin. Kalıbınız hazır. Son olarak kalıbın kartonlara aktarılması var. Öğrenciler küme yapılarak kümelere karton ve kalıplar verilerek çizip kesmesi istenebilir. Çizme işinden sonra kalıpların yeri (kümeleri) değiştirilir.

Ya da benim yaptığım gibi velilere vererek öğrenci sayısı kadar kartonlara şekillerin hepsini çizdirin. Daha sonra çizili kartonları kümelere dağıtın yapıp bitiren öteki kümeden yeni bir şekil alarak çalışmayı sürdürür.

Altenatif indirme: Geometrik Cisim Kalıpları

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mayıs 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.