Kırmızı Işık Hikayesi Oku Yanıtla

yorumsuz
1.895 kez okundu

Kırmızı Işık Hikayesi Oku Yanıtla

 

Birinci ve ikinci sınıf öğrencilerine yönelik okuma, anlama ve dolayısıyla da sorulan sorulara yanıt verme etkinliği için sizlere okuma metinleri sunmaya devam ediyoruz. Kısa bir okuma etkinliği olan Kırmızı Işık hikayesini dikkatlice okuduktan sonra sorulara yanıt vermeyi unutmayınız.

Bir gün Ali derse geç kaldı. Bu nedenle telaş içinde derse girdi. Öğretmenden özür dileyen Ali bir de açıklama yaptı. Ali açıklamasında “Öğretmenim geç kaldığım için özür dilerim. Ancak bu durum istemeden oldu. Ben aslında erken gelmek istemiştim. Ama ben kırmızı ışığa yakalandım. Geç kalmamın sorumlusu ve suçlusu kırmızı ışıktır. İlk caddeden geçerken kırmızı ışık yandığı için karşıya geçmek için bekledim. Yeşil ışık yandı, geçtim. Diğer caddeye geldiğimde yine kırmızı ışığa yakalandım. Karşıya geçmek için bir süre bekledim. Yeşil ışık yandı, ben de öyle karşıya geçtim. Bu bekleme sırasında da ders zili çaldı ve ben geç kalmış oldum”. Ali’nin açıklaması karşısında öğretmen Ali’ye “Trafik kurallarına uyduğun için seni tebrik ediyorum. Çok iyi bir davranış yaptın. Fakat bir daha evden zilin çalmasına daha fazla süre varken çıkarsan geç kalmazsın. Biraz hata sende de var. Tüm suç kırmızı ışıkta değil” dedi.

METİNE İLİŞKİN SORULAR 1. Sınıfa telaşla giren Ali öğretmeninden neden özür diledi? 2. Ali derse neden geç kaldı? 3. Ali’nin açıklamalarından sonra öğretmen onu niçin tebrik etti? 4. Trafik kurallarına göre caddeden karşıya geçerken neye dikkat etmeliyiz?

DOĞRU – YANLIŞ SORULARI Soruları okuduktan sonra cevabınızı sorunun başındaki parantez içine doğru için D, yanlış için Y şeklinde yazın. ( ) Ali kırmızı ışıkta beklediği için öğretmeni ona kızdı. ( ) Ali evden erken çıktı. ( ) Ali sınıfa geç kaldığı için telaşla girdi. ( ) Ali evden okula gelirken iki kez karşıya geçmek için kırmızı ışıkta bekledi. ( ) Öğretmen Ali’ye tüm suçun kırmızı ışıkta olduğunu söyledi. ( ) Ali’nin derse geç kalmasının nedeni kırmızı ışıkta beklemesidir. ( ) Ali trafik kurallarına uygun hareket eden bir çocuktur.

Kırmızı Işık Hikayesi Oku Yanıtla Resimleri


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.