Maddenin Halleri (Durumları) Sunu

yorumsuz
1.738 kez okundu

Madde doğada üç durumda bulunur. Yani bir maddeyi üç durumda görebiliriz. Bu o maddenin aynı anda üç durumda olabileceği değildir. Maddenin bur durumdan başka bir duruma geçmesini etkileyen etmen ise “ısı”dır. Bir maddenin katı durumdan sıvı duruma geçmesi demek katı maddenin ısı alması demektir.

Doğada üç durumda bulunan maddelerin genel özellikleri nelerdir?

1- KATI MADDELER
Belirli bir şekli ve hacmi olan maddelere katı maddeler denir. Dışarıdan bir etki olmadıkça katı maddelerin şekli ve hacmi değişmez. Taş, tuğla, tahta, silgi, kaşık, çatal, kitap, masa, televizyon gibi madde ve cisimler katı maddelerdendir.

2- SIVI MADDELER
Kullandığımız su, akarsular, göller, denizler, sıvı yağlar, meyve suları, süt, benzin, sirke gibi maddeler sıvı maddelerdir. Sıvı maddelerin belli bir şekli yoktur. Bu nedenle konuldukları kabın şeklini alırlar. Hacimleri bellidir. Ancak ısı etkisiyle hacimleri değişebilir. Sıvı maddelerin en önemli özelliği akışkan olmasıdır. Sıvı olmadıkları halde sıvı gibi akan maddelerde vardır.

Toz şeker, tuz un, toz deterjan, ince kum gibi maddeler konuldukları kabın şeklini alırlar. Bir kaptan başka bir kaba sıvı gibi aktarılabilirler. Bu tür maddelerin sıvı gibi görünmelerinin nedeni çok küçük taneciklerden oluşmalarıdır.
3-GAZ MADDELER

Soluduğumuz hava, yakıt olarak kullandığımız doğal gaz ve likit petrol gazı ( LPG), kolonyanın, parfümün, soğanın kokusu, su buharı gaz halindeki maddelerdendir. Gaz maddelerin belirli bir hacmi yoktur. Gaz maddeler bulundukları kabı ve ortamı tamamen doldururlar.
Gaz durumdaki maddelerin en önemli bir özelliği de bu maddelerin sıkıştırılabilir olmasıdır.. Örneğin araba lastiklerinin, topların içinde sıkıştırılmış hava bulunmaktır.

 

Konu ile ilgili sunu:  madenin-halleri

 

 

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Mayıs 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.