Matematik Dersinde Başarı İçin Uygun Çalışma Yöntemleri

yorumsuz
1.544 kez okundu

Matematik Dersinde Başarı İçin Uygun Çalışma Yöntemleri

Çoğu öğrenci için adeta bir kâbus haline gelen matematik dersi, sayısal zeka gerektiren bir derstir. Matematik dersinde başarı için uygun çalışma yöntemleri kullanıldığında, bu derste başarısız olmak için hiçbir neden yoktur. Matematik bütün bilim dallarında kullanılan temel bir bilim dalıdır. Diğer bilimlerin gelişmesi içinde bir dayanak noktasıdır. Mimarlık, mühendislik, resim, sanat, fizik, kimya gibi hemen hemen bütün bilim dallarının altyapısında matematik bilimi vardır. Matematik sezgisel yetenek, çözümleme, genelleme, bireyselcilik, estetik ve mantık terimlerini de bünyesinde barındırır. Matematik yeni bilgilerin elde edilmesini ve ulaşılmasını, ulaşılan bu yeni bilgilerin açıklanmasını, denetlenmesini, bu bilgilerin kalıcı hale getirilmesini sağlayan zamana ve yere bağlı olmayan güvenilir ve net bir araçtır.

Matematik biliminin kendine özgü bir dili vardır ve bundan dolayı bir iletişim aracı olarak kabul edilir. Matematik bilimi varlıkların kendisi ile değil, aralarındaki ilişkilerle ilgilenir ve bu ilişkileri açıklamaya çalışır. Matematik dersinde başarı için uygun çalışma yöntemleri ile ilgili bilgi vermeden önce, öğrencilerin yapması gereken şey matematik ile ilgili ön yargılarını bir kenara koymalarıdır. Matematik çok zor ya da ben anlayamıyorum gibi ön yargılı davranışlar anlamayı ve öğrenmeyi engeller. Matematik dersinde başarı için uygun çalışma yöntemleri içerisinde ilk sırada olan derse hazırlıklı gitmektir. Örneğin matematik dersinin konusu denkler ise öğrencinin çarpım tablosu ve dört işlem konusuna hakim olması gerekmektedir ki denklemleri rahatça, zorlanmadan çözebilsin, hata yapmasın.

Derste işlenecek konu ile ilgili yapılacak bir ön hazırlık ders esnasında yeni konuyu öğrenmenizi kolaylaştırır. Matematik denklemleri, kısa yollar, formüller ezberlenmemelidir. Sebep sonuç ilişkisi kurularak anlaşılmalı ve hafızaya o şekilde yerleştirilmelidir. Ezberlenen bilgi her zaman unutulmaya mahkûmdur. Ezber yerine neden sonuç ilişkisi kurularak yapılan bir öğrenme faaliyeti her zaman kalıcıdır. Unutulmaz. Matematik dersinde başarı için uygun çalışma yöntemleri içerisinde en etkili olan bir yöntemde sürekli ve bol bol test çözmektir. Derste işlenen konuyu öğrenci eve geldiğinde yeniden tekrar etmeli, kendini eksik bulduğu alanları yeniden çalışarak tamamlamalıdır. Daha sonra ise yani konu iyice öğrenildikten ve anlaşıldıktan sonra derste yapılan örnek problemleri yeniden çözmelidir. Çözüm yollarını dikkatle incelemedir.

Konu iyice anlaşıldıktan ve kafada hiçbir soru işaretinin kalmadığından emin olunduktan sonra konu ile ilgili bol bol test çözülmelidir. Test çözmek hızı ve pratiği arttırır. Konunun hafızada kalıcılığını ve sağlamlılığını arttırır. Matematik dersinde başarı için uygun çalışma yöntemleri içerisinde en ekili yöntem olan test çözmek de yeterli değildir. Testler çözüldüğünde yanlış ve doğru yapılan sorular yeniden incelenmelidir. Yanlış çözülen sorularda yanlışın nereden kaynaklandığı bulunmalı ve doğru sonuç bulunana kadar çözmeye devam edilmelidir. Matematik dersi tekrarlanması gereken bir derstir. Tekrarlandıkça öğrenilir. Bunun içinde matematik dersinde başarılı olabilmek için iyi bir temel gereklidir. Gerisi zaten bol bol problem çözmek ile gelecektir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.