Örnek Fen Deneyleri

yorumsuz
1.227 kez okundu

Değişik okul kademelerinde yapabileceğiniz örnek fen deneyleri. Aşağıda verilen deneyleri inceleyerek işlediğiniz üniteye uygun olanı sınıfınızda birlikte yapabilirsiniz.

Deneyin amacına ulaşması için öğrencilerle birlikte yapılmasının en doğru bir yol olduğunu unutmayın.

Öğrencilerle birlikte yapılabilecek deney örnekleri şunlardır: (Döküman olarak indirmek isteyenler için en altta indirme bağlantısı verilmiştir.)

Amaç: Ana ve ara renkleri kavrama

Ana renklerden ara renkler elde etmek amacıyla yapılır. Beyaz muşamba kaplı bir masada, kırmızı sulu boya ile sarı sulu boya karıştırılır, turuncu renk bulunur. Mavi ile sarı Karıştırılarak yeşil renk, kırmızı ile mavi karıştırılarak mor renk elde edilir ve deney Gerçekleştirilir.

Amaç: Suyun buharlaşmasını gözlemleme

Bir kabın içine koyulan su ısıtılır ve buharlaşma gözlenir. Sınıfın güneşli bir yerine ıslak bir sünger konur.Çocuklar süngerin ne kadar sürede kuruduğunu gözlemler. İki tane aynı büyüklükte bardak su ile doldurulur. Bir bardak sıcak bir yere, diğer bardak serin bir Yere bırakılarak hangi bardaktaki suyun daha çabuk buharlaştığı gözlenir.

Amaç: Çimlenmenin oluşumu gözlemleme

Üç cam kavanoz alınır. Üçüne de fasulye taneleri ekilir. Birinci kavanoz güneş gören Bir yere konur ve sulanır. İkinci kavanoz güneş gören bir yere konur fakat su verilmez. Üçüncü kavanoz ise karanlık bir yere konur ve su verilir. Kısa bir süre içinde deneyin sonucu Alınarak gözlem sonuçları sınıfta tartışılır.

Amaç: Küflenmenin oluşumunu gözlemleme

Bayat ekmek parçası, nemli bir kavanoza konur. Kavanoz loş bir yerde bırakılarak bekletilir. Küfler arttığında çocuklar büyüteçle inceler.

Amaç: Hacim kavramını algılayabilme

Bir kavanozun yarısına kadar su doldurularak suyun seviyesi işaretlenir. Kavanoz soğuk bir havada dışarı konur. Su donduğunda ne olduğu gözlenir. Buz tutmuş kavanoz sınıfa getirilerek sonuç gözlenir ve tartışılır.

Amaç: Oksijenin önemini kavrayabilme

Yanan bir mumun üzerine bir kavanoz kapatılarak mumun sönmesi gözlenir, nedenleri tartışılır.

Amaç: Şekil kavramını algılayabilme

Karlı bir günde, açık havada, koyu renk bir kumaş üzerine düşen kar taneciklerine büyüteçle bakılarak Şekilleri incelenir.

Amaç: Ses titreşimlerini gözleyebilme

Alüminyum folyo top hâline getirilir. Ayaklı cam bardak alınır. Alüminyum folyodan Yapılan top bir iple bağlanır, yüksek bir yere asılır. Bardak topa değmeyecek Şekilde topa İyice yakınlaştırılır. Kurşun kalemle bardağa hafifçe vurulur. Topun hareket ettiği Görülür. Bardağa vurduğumuzda titreşim meydana gelir. Bu da havayı titrettirir. Hava,

Titreşimleri taşır ve bu titreşimlerin ses olarak kulağımıza gelmesini sağlar.

Amaç: Toprağın oluşumunu algılayabilme

Bir çevre gezisi dönüşünde öğretmen çocuklardan taşlar toplamalarını ister. Daha Sonra taşlar fen köşesine konur ve bir büyüteç yardımı ile incelenir. Taşlar büyük, küçük, yuvarlak, beyaz taşlar diye sınıflandırılır. Fen köşesindeki bir terazi yardımı ile taşlar tartılır ve ağırdan hafife sıralanır.

Öğretmen çocuklardan taşları plastik bir kutu, karton bir kutu, bez bir torba ve metal bir kutu içerisine koyarak sallamalarını ve çıkardıkları sesleri dinlemelerini ister. Neden farklı sesler çıktığı tartışılır. Daha sonra bez torba içerisindeki taşlara çekiç ile vurularak tasların parçalanması sağlanır. Torba içerisindeki taşlar masanın üzerine boşaltılır ve büyüteç yardımı ile taşlardaki değişimler incelenir. Yağmur ve rüzgârın taşları aşındırması üzerine konuşulur.

Amaç: Yiyeceklerdeki değişimleri izleyebilme

Öğretmen her çocuğa bir tabak birde yumurtayı çırpmak için çatal verir (Küçük gruplar hâlinde çalışılması daha uygundur.) ve çocukların tabaklarına birer tane yumurta kırar.Çocuklardan büyüteç yardımı ile yumurtaları incelemelerini ister. Çocuklar gözlemlerini paylaşır. Çatal yardımı ile yumurtalar iyice çırpılır ve değişimler izlenir ve

tartışılır. Daha sonra yumurtalar pişirilir ve çocuklara pişerken yumurtada ne gibi değişimler olacağı sorulur. değişimler gözlenir ve sonuçlar tartışılır.

Amaç: Ciğerlerimizde havanın varlığını algılayabilme

Öğretmen çocuklardan burnunu tutup ağzı ile derin nefes almasını ve bu nefesi ellerine güçlü olarak üflemelerini ister. Her çocuğa bir balon dağıtır ve üfleyerek balonları şişirmelerini ister. Yanan bir muma üflemelerini ister. Oyuncak bir hayvan veya bebeğe sıkıca sarılmalarını ve derin nefes alarak göğüs hareketlerini hissetmelerini ister. Tüm bu denemelerden sonra öğretmen çocuklara neler olduğunu ve neler hissettiklerini sorar. Çocuklara balonu neyin şişirdiğini, mumu neyin söndürdüğünü, ellerine üflediklerinde ellerine neyin çarptığını sorar. Şişirilmiş balonlar söndürülürken balonun içindeki havayı yüzlerine tutmalarını ister. Daha sonra “vücudumuzun içinde de balondaki gibi hava” olduğu açıklanır.

Amaç: Toprakta ve suda havanın varlığının farkına varabilme

Bu deney için yarım bardak su ve bir avuç toprak hazırlayınız. Suyun içine toprağı atınız. Toprağı atmanızla beraber bir miktar gaz çıkışı görmüş olmanız gerekir. Toprağın içindeki hava, bitkilerin büyümesi ve toprakta yaşayan diğer canlıların solunumu yönünden önemlidir.

Suyun içinde de hava vardır. Bunu anlamak için şöyle bir deney yapabiliriz: Bir bardağı yansına kadar soğuk su ile doldurup su bardağını odanın bir kıyısında iki üç saat bırakalım. Bardağın iç yüzünde hava kabarcıkları toplandığını görürüz. Bu hava kabarcıkları suyun içindeki hava kabarcıklarıdır.

Aşağıdaki bağlantıdan yazdırılabilir olarak indirebilirsiniz.

ornek-fen-deneyleri


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.