Oyun ve Fiziki Etkinlik Kartları

yorumsuz
38.829 kez okundu

Sarı kartlar-Kırmızı kartlar

Fiziksel Etkinlik Kartları (FEK) sarı kartlar grubu, İlkokul “Oyun ve Fiziki Etkinlikler “ dersi programında yer alan Hareket Yetkinliği alt öğrenme alanını ( temel hareket becerileri,temel hareket kavramları, oyun stratejileri /taktikleri) oluşturan hareketleri geliştirmek üzere etkinlik ve oyun temelli olarak hazırlanmıştır. Sarı kartlar; ilkokuldaki çocukların gelişim özelliklerine uygun olarak yer değiştirme hareketleri (yürüme, koşma, atlama, kayma vb.), dengeleme hareketleri ( dönme, salınım, duruş, oturuş vb.), nesne kontrolü gerektiren hareketler (atma, tutma, yakalama, vurma vb.) ve birleştirilmiş hareketler ( bayrak yarışı, hedef oyunları vb.) başlıkları altında oluşturulmuştur.
Birleştirilmiş hareketlere ait oyunlar aşağıdaki konuları geliştirmek için tasarlanmıştır:
• Kuyruk Yakalama – En Çok Top Bizde – Yakalama, alma, tutma
• Bayrak Yarışı Oyunları – Koşma, uzun saplı araçlarla top sürme, atlama, eğilme
• Hedef Oyunları – Rekabetçi nişan alma
• Atma ve Vurma – Atma, tutma, seken topa vurma
• Yuvarlama ve Tutma – Yuvarlama, hedefe top atma
• Tırtıl Oyunu – Yuvarlama ve vurma
• Hareketli Hedef Vurma – Yuvarlama yapılırken vurma oyunu, atma, tutma
Sarı kartların ön yüzlerinde hareket ve oyunların kısa açıklamalarına ve görsel sunumlarına, güvenlikte dikkat edilecek noktalara ve kullanılacak ekipmanlara yer verilmiştir.
Arka yüzlerinde ise ön yüzde verilen hareket / oyunlarda dikkat edilecek Öğrenme Anahtarı, etkinliklerin nasıl Çeşitlendirileceği, etkinliğe ait Değerlendirme ve İyileştirme ve Sağlık Anlayışı bulunmaktadır.
Öğrenme Anahtarı: Çocukların beceri edinme ve geliştirmelerine yardımcı olmak için temel öğretme noktalarıdır.
Çeşitlendirme: Hareketlerin / oyunların çeşitlendirilmesinde GEMİ sözcüğünün baş harfleri kullanılarak dört ana başlık sunulmaktadır.
Görev
Ekipman (Malzeme)
Mekân (Kişisel-Genel alan)
İnsan
Öğretmenlere oyunları / etkinlikleri çeşitlendirmek amacıyla oluşturulan Daha Kolay ve Daha Zor bölümlerinde ise yukarıda verilen başlıklar göz önüne alınarak etkinlik ve oyunların çeşitlendirilmesine ait farklı öneriler sunulmuştur.
Değerlendirme ve İyileştirme: Öğretmenlere, çocukların bu alanda gelişmelerine yardımcı olmak için yapılandırmacı anlayışa uygun değerlendirmeler bulunmaktadır.
Sağlık Anlayışı: Çocuğun sağlığını korumak için, etkinlik öncesi, sırası ve sonrasında vücudunu nasıl kullanması gerektiğini fark ettirecek bilgilere ve fiziksel etkinlik ile sağlık bilgisi arasında ilişkiyi kurmalarına yer verilmektedir.

Mor-Kırmızı Kartlar

İlkokul ve ortaokuldaki çocukların özelleşmiş ve sporla ilişkili hareket becerilerini geliştirmeyi içeren kartlardır.

Kitapçıkları indirme linkleri aşağıda verilmiştir.

Fiziksel Etkinlik Kartları (Sarı-Turuncu)

Fizik Etkinlik Kartları (Mor-Kırmızı)

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Ağustos 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.