Paralarımız Kes Yapıştır Kullan Etkinliği

yorumsuz
2.872 kez okundu

İlkokul matematik dersi konuları içerisinde yer alan “paralarımız” konusu, belki de en kolay öğrenilen konu gibi gelir. Çocuklar parayı nasıl olsa okula bile gelmeden tanıyordu gibi düşüncelerin zamanla eksik olduğu görülür. Çocuklar, parayı tanır gibi görünse de ürün veya hizmetle eşleştirmeyi yaşı ilerledikçe kavramaktadırlar. Yani paranın miktarı kavramını yeterli düzeyde bilmeyebilir çocuk.

Kes yapıştır ve kullan etkinliği, çocuklara sadece paranın şeklini ve ne işe yaradığını kavratmayacak. Aynı zamanda bu etkinlik, dört işlem için, onluk birlik kavramlarının kavratılması, problem çözme yeteneğinin geliştirilmesi veya problemi somutlaştırma için de kullanılabilecek bir etkinliktir.

Çocuk için zaman zaman 10 tane 1 lira ile 1 tane 10 lira farklı olabilir. Çocuğa göre 2 tane 10 lira, 20 liradan daha fazla görünebilir ve iki tane 10 lira ile daha fazla bir şeyler alabileceğini düşünür.

Etkinliği nasıl yapalım?

Aşağıdaki dökümanı indirip RENKLİ çıktı alalım. Çıktılar öğrenci sayılarına göre değişebilir. Öncelikli olarak her öğrenciye bir sayfa düşünebiliriz. Bu çıktıları kartona yapıştırıp keselim. Ya da velilere kestirelim. Tek kişinin yapması çok zaman alıyor çünkü. Sonra problemlerde, sorularda ve en önemlisi oyunlarda bunları kullanalım. Çok uğraştırıcı olacağı için paranın iki yüzeyini de vermedim.

Paralarımız kes yapıştır kullan etkinlik sayfasını indirmek için aşağıdaki linklerden birini tıklayın.

PARALARIMIZ YAPIŞTIR KES OYNA

 

para-kes-yapisir

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mayıs 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.