İngilizce Dersinde Başarılı Olabilmek İçin Uygulanabilecek Yöntemler

yorumsuz
609 kez okundu

İngilizce Dersinde Başarılı Olabilmek İçin Uygulanabilecek Yöntemler

Yabancı dil öğrenmek düşünüldüğü kadar zor değildir. Global bir dünyada yaşadığımızı düşünürsek, artık insanların sadece anadillerini bilmeleri yetmemektedir. Toplumlar artık sadece kendi içlerinde iletişim kurmuyorlar. Toplumların birbirleriyle iletişimlerinin arttığı son yüzyılda yabancı dil bilmek, öğrenmek, konuşmak zorunlu hale gelmiştir. Hele de internetin yaygınlaşması bilginin de global boyuta taşınması yabancı dil öğrenme zorunluluğunu arttırmıştır. Yabancı dil eğitiminin küçük yaşlarda başlaması öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır. Dünyada en fazla konuşulan dillerin başında İngilizce gelmektedir.

Ülkemizde yabancı dil eğitiminde ilk tercih edilen dilde İngilizcedir. İngilizce dersinde başarılı olabilmek için uygulanabilecek yöntemler bilindiğinde, İngilizce dersi öğrenciler için sıkıcı ve yorucu bir ders olmaktan çıkacaktır. Bu yöntemler benimsendiğinde, öğrenme hızlanacak ve kolaylaşacak, öğrenci akıcı bir İngilizceye sahip olabilecektir. İngilizce dersinde başarılı olabilmek için uygulanabilecek yöntemler içerisinde ilk sırayı planlı ve programlı bir çalışma sistemine sahip olmak almaktadır. İngilizceye çalışmak için günlük olarak zaman ayrılmalıdır. İngilizce sınavına girmeden bir önce ders çalışmak ya da birkaç aylık bir süre içerisinde İngilizce öğrenebilmek mümkün değildir. Bu nedenle İngilizce öğrenebilmek için günün verimli olduğunu düşündüğünüz zamanlarda bir veya iki saati İngilizce öğrenmeye ayırmalısınız.

Programınızı uygulayamadığınız günlerde bile az da olsa İngilizce dersi için zaman ayırmalısınız. Birkaç kelime öğrenmeli ya da bildiklerinizi tekrar etmelisiniz. , İngilizce dersinde başarılı olabilmek için uygulanabilecek yöntemler içerisinde bir diğeri ise azimli, kararlı ve bu konuda hırslı olmaktır. İngilizceye yeni başlayanlar karışık olduğunu ya da zor olduğunu bahane ederek kolayca vazgeçerler. Motivasyonunuzun kaybolmasına izin vermemelisiniz. Sabırlı olmalısınız. İngilizcenin mantığını anlamaya çözmeye çalışmalısınız. Bunu anladığınızda gerisi çok kolay gelecektir. İngilizcenin mantığı anlaşıldığında yapmanız gereken tek şey kelime dağarcığınızı geliştirmektir.

Günde en az beş ya da on tane yeni kelime öğrenmek ingilizce dersinde başarılı olabilmek için uygulanabilecek yöntemlerin yine en önemlilerinden biridir. İngilizce dersinin gramerini öğrendiğinizde, rahat ve akıcı konuşabilmek için bol bol yeni kelimelere ihtiyacınız olacağını unutmayın. Bu nedenle kendinizi her gün belirli miktarda yeni kelimeler öğrenmeye ve bu kelimeleri hafızanıza yerleştirmeye programlamalısınız. Bunun için kelime kartlarından faydalanabilirsiniz. Yatmadan önce, parkta, yolculuk esnasında yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. Günde on dakikalık bir süre içerisinde yeni kelimeleri öğrenebilirsiniz.

Gün içerisinde öğrendiğiniz yeni kelimeleri kullanmaya çalışmalısınız, bu alıştırma da kelimelerin hafızanıza yerleşmesini sağlayacaktır. Kelimeleri günlük yaşantınızda kullanmak, görsellerle desteklemek, unutmanıza engel olacaktır. Yabancı dizi veya filmleri alt yazılı olarak izlemek de ingilizce dersinde başarılı olabilmek için uygulanabilecek yöntemlerdendir. Bu şekilde filmler ve dizileri izlediğinizde dinleme alıştırması yapmış olacaksınız. Alt yazıları mümkün olduğu kadar okumamaya çalışın. Anlamını bilmediğiniz yerlerde alt yazıları okuyun. Yabancı film izlemek dinleme yolu ile İngilizce öğrenmenizi sağlayacak ve telaffuzunuzu da geliştirecektir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.