Tartma Konusu Test Çalışması

yorumsuz
712 kez okundu

tartiİlköğretim matematik dersi, ölçme konusu testi. Ağırlıkları (kütle) ölçme. Ağırlık ölçme birimi nedir? Ağırlık ölçme konusu ile ilgili test çalışma sayfaları. Tartma konusu problemleri testi. Tartma ile ilgili problem çöz.

Tartma, nesnelerin kütlesini ölçmek için yapılan işlemdir. Tartma yaptığımız araçlara tartı, kullandığımız ölçülere de kütle diyoruz. Maddelerin kütlelerini ölçmek için kullandığımız birim yani kütle ölçü birimi kilogramdır. Kilogram kısaca “kg” olarak gösterilmektedir. Kilogramdan küçük kütle ölçü birimi ise “g” sembolü ile gösterilen gram‘dır. Büyük kütleleri ölçtüğümüz birim ise “t” ile gösterilen “ton“dur.

1 kg 1000 g’ye eşittir. Bu nedenle, kilogramı grama dönüştürürken 1000 ile çarpıyoruz. Yani sayıya üç tane 0 (sıfır) ekliyoruz. Gramı kilograma dönüştürürken ise 1000’e bölüyoruz. Yani son üç sayıyı ayırıyoruz. Gramı tona çevirmek için önce kilograma, daha sonra da kilogramı tona çevirmemiz gerekir.

Tartma veya kütleleri ölçme konusu ile ilgili problemlerden oluşan test sayfalarını indirmek için aşağıda verilen linki tıklayınız.

tartma_test_coz


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Mart 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.