4. Sınıf Fen Bilimleri Dersi Vücudun Bilmecesini Çözelim Kanın Vücutta Dolaşımı

yorumsuz
1.034 kez okundu

4. Sınıf Fen Bilimleri Dersi Vücudun Bilmecesini Çözelim Kanın Vücutta Dolaşımı

 

4-sinif-fen-bilimleri-vucudun-bilmecesini-cozelim-kanin-vucutta-dolasimi

4. sınıf Fen Bilimleri Dersi kapsamında ilk ‘Vücudun Bilmecesini Çözelim’ ünitesinin ‘Kanın Vücutta Dolaşımı’ konusunu ayrıntılarıyla işliyoruz. Konu anlatımına ve diğer ünitelerin konu özetlerine sitemizden ulaşabilirsiniz.

KANIN VÜCUTTA DOLAŞIMI Kanın vücutta nasıl dolaştığını anlamadan önce kan vücutta niçin dolaşır sorusunun cevabını vermek gerekmektedir. Vücutta bulunan büyük küçük her yapının bazı ortak ihtiyaçları vardır. Bunlar besin ve oksijen şeklinde sıralanmaktadır. İşte bu ihtiyaçların karşılanması için kanın vücutta dolaşması gerekmektedir. Vücutta dolaşan kanın diğer görevi vücuttaki zehirli atıkların dışarı atılmasını sağlamaktır. Yeni besin ve oksijeni vücudun her yerinde dolaşan kan taşımakta, atıkları da yine kan uzaklaştırmaktadır. Kan Dolaşımıyla Görevli Organlar

Kalp: Kanı pompalamakla görevli olan kalp kirli kanı da toplayarak akciğere göndererek temizlenmesini sağlamaktadır. Kalp her insanın kendi yumruğu kadar olup gögüs kafesinin içinde akciğerlerin arasındadır. Kasılıp gevşeyerek kan pompalayan kalbin yapısında bulunan kaslar bu hareketlere izin veren yapıdadır.

Kan Damarları: Kan damarlarının görevi kirli kanı alıp kalbe götürmek, kalpten aldığı temiz kanı ise vücudun her yanına taşımaktır. Bu nedenle kalpten çıkan damarlar tüm vücuda bir ağ gibi yayılmaktadır.

Kan: Oksijen ve besin taşıyan, vücudun her yerini dolaşan ve kirli maddeleri de vücuttan atan kırmızı sıvıdır. Çizimlerde oksijeni bol olan kanı temsilen mavi, karbon dioksitçe zengin kanı koyu kırmızı kullanılmaktadır.

Nabız Kalp vücuda dağılması gereken kanı pompalarken damarlarda bir kıpırtı meydana getirir. Buna nabız denir. Diğer bir tanımlamayla kalbimizin 1 dakikadaki atış sayısına nabız denilmektedir. Nabız genel olarak yetişkinlerde 70 – 80, çocuklarda 80 – 100 ve bebeklerde ise 100 – 120 civarındadır. Egzersiz yapıldığında vücuda daha fazla enerji ihtiyacı olduğu için solunum ve nabız artmaktadır. Ayrıca nabız sayısının arttığı diğer durumlar da heyecan, sevinç, mutluluk ve öfke gibi hislerdir. Tansiyon Kalp kanı pompaladığın da damarlarda hissedilir bir basınç oluşmaktadır. Bu basınca tansiyon, basıncın fazla olmasına yüksek, az olmasına da düşük tansiyon adı verilmektedir. Tansiyonun normal değerlerde olup olmadığı özel aletlerle ölçmek mümkündür.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.