4. Sınıf Fen Bilimleri Dersi Vücudun Bilmecesini Çözelim Soluk Alıp Verme

yorumsuz
502 kez okundu

4. Sınıf Fen Bilimleri Dersi Vücudun Bilmecesini Çözelim Soluk Alıp Verme

 

4-sinif-fen-bilimleri-dersi-vucudun-bilmecesini-cozelim-soluk-alip-verme

4. sınıf Fen Bilimleri Dersi kapsamında ilk ünite “Vücudun Bilmecesini Çözelim” konu anlatımına devam ediyorum. Bu ünitenin ikinci dersi ‘Soluk Alıp Verme’ konusunu detaylarıyla konu anlatımımızda bulabilirsiniz.

SOLUK ALMA VERME Vücuda alınan besin maddelerinin oksijensiz ya da oksijenli olarak parçalanarak açığa enerji çıkmasına solunum denmektedir. Oksijen sırasında oksijen alıp karbondioksit verilmekte olup bu sırada açığa çıkan enerji vücut fonksiyonları için gerekli ve önemlidir. Soluk alma ve verme karşılaştırılmak istendiğinde aşağıdaki durumlar öne çıkmaktadır.

1. Soluk alma sırasında göğüs kafesi kasılıp genişlerken, soluk verme sırasında tam tersi göğüs kafesi gevşeyip daralmaktadır.

2. Soluk alma sırasında diyafram kasılıp göğüs boşluğu büyürken, soluk vermede diyafram gevşeyip göğüs boşluğu küçülmektedir.

3. Soluk alma sırasında burundan alınan hava yutak, gırtlak, soluk borusu ve akciğerler şeklinde dağılmaktadır. Havanın izlediği bu yol soluk verme sırasında ise akciğerler, soluk borusu, gırtlar, yutak ve burun şeklindedir.

4. Soluk alma sırasında dışarıdan oksijen alınırken, soluk verme sırasında dışarıya karbondioksit gazı verilmektedir. Solunum Organları Soluk alıp verme işi akciğer, burun, gırtlak, yutak, soluk borusu gibi organlar tarafından yapılmaktadır. Yani bu saydığımız organlar solunum organları olarak nitelendirilir. Solunum sırasında ağız yerine burundan nefes almak daha sağlıklıdır.

Burnumuzla Nefes Almanın Faydaları

** Ağız mikroplara açık koruyucu bir katmanı bulunmayan organdır. Bunun aksi olarak burunda bulunan kıllar solunum sırasında zararlı madde, toz ve mikropların tutularak vücuda girişini engellemektedir.

** Burnun aldığı havayı nemlendirme ve ısıtma özelliği vardır. Bu sayede soğuk algınlığını belli bir dereceye kadar engellemektedir.

** Burundan alınan hava daha yeterli olmaktadır.

Çünkü burundan alınan hava doğrudan akciğerleri doyurmaktadır. Solunumun Günlük Hayatta Gözlemi Konuyu anlatırken solunumun vücuttaki enerji ihtiyacını karşıladığını söylemiştik. Bu durumu günlük hayatta gözlemlemek de mümkündür. Örneğin spor yaparken herkes görmüştür ki çok daha sık ve daha hızlı şekilde nefes alınmaktadır. Bunun en önemli nedeni vücutta daha fazla enerji ihtiyacı olması nedeniyle daha fazla solunuma ihtiyaç duyulmasıdır. Yani ne kadar çok enerjiye ihtiyaç duyarsanız o kadar fazla nefes alır verirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.