4. Sınıf Fen Bilimleri Dersi Vücudun Bilmecesini Çözelim

yorumsuz
598 kez okundu

4. Sınıf Fen Bilimleri Dersi Vücudun Bilmecesini Çözelim

 

4-sinif-fen-bilimleri-dersi-vucudumuzun-bilmecesini-cozelim

4. sınıfta okuyan öğrenciler için Fen Bilimleri dersi kapsamında tüm konu anlatımlarını sitemizde sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bugünkü konumuz ilk ünite “Vücudun Bilmecesini Çözelim”in ‘İskelet Sistemi’ kısmının konu anlatımını sizlere özet halinde veriyoruz.

İSKELET SİSTEMİ Vücudumuza destek sağlayan ve şeklini veren kemiklerden ve dayanıklı dokulardan oluşan yapıya iskelet adı verilmektedir. İskelet yaklaşık 206 adet kemikten oluşmaktadır. İskeletin görevleri vücuda şekil verme, dik tutma, hareketini sağlama ve iç dokuları sert darbelerden korumaktır. Bunun dışında iskelet sistemi kafatası, göğüs kafesi, omurga, kollar ve bacaklar olmak üzere 4 kısımdan oluşmaktadır. İskelette Bulunan Kemik Çeşitleri Vücutta temel olarak 3 çeşit kemik bulunmaktadır. Bu kemiklerin özellikleri ve nerede yer aldıkları hakkındaki bilgiler ise şu şekildedir;

Yassı Kemik: Yetişkinlerde kan üretiminin yapıldığı yassı kemikler vücutta leğen kemiği, kürek, kaburga, kalça, kafatası ve göğüs kafesinde yer almaktadır.

Uzun Kemik: Bu kemik çeşidi el ve ayak parmakları yanında kol ve bacaklarda bulunur.

Kısa Kemik: Bu kemik çeşidi omurgaların dışında el ve ayak bileklerinde bulunan kemik tipidir. İskelette Bulunan Eklemler Kemiklerin birleşme ve birbirlerine bağlanma yerlerine eklem denilmektedir.

Vücudumuzda toplamda 3 çeşit eklem bulunmaktadır.

Hareketsiz (Oynamaz) Eklemler: Sabit olan bu eklemler vücudun sıkı bir şekilde tutulduğu kısımlarda yer almaktadır. Kafatası, kuyruk omurgalarında bulunur.

Yarı Hareketli (Yarı Oynar) Eklemler: Bu eklemler kemiklere sınırlı bir şekilde ve çok az hareket etme özelliği kazandırırlar. Daha çok omurlar ve bel kemiğinde bulunurlar.

Hareketli (Oynar) Eklemler: Kol, bacak, omuz ve kalçada bolca bulunan bu eklemler tam bir hareket yeteneğine sahip olup vücuda esneklik kazandırmaktadır.

İskelette Bulunan Kaslar İskelette kemik ve eklemler dışında bir örtü olarak kaslar bulunmaktadır. Kaslar esnek lif demetleri olup vücuda hareket etme özelliği kazandırmaktadır. İskelet sisteminde kaslar vücuda şekil verme, organ ve vücudun hareketini sağlama ve son olarak da soluk alıp vermeye yardımcı olma gibi önemli görevleri üstlenmektedir. Bu nedenle beslenmemize dikkat ederek ve spor yaparak kas sağlığımızı korumaya özen göstermeliyiz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.