İngilizcede Özneler (Subjects) ve Kullanımı

yorumsuz
670 kez okundu

İngilizcede Özneler (Subjects) ve Kullanımı

 

ingilizcede-ozneler-ve-kullanimi

İngilizceye ilk başlayanların öğrenmeleri gereken ilk konu öznelerdir. İngilizce Subject denilen özneler konusu hakkında sizlere bu dersimizde detaylı bilgiler vereceğiz. İngilizce konu anlatımlarının ilk dersi olup gramer konusu olarak değerlendirilmektedir. Öncelikle cümle kurarken İngilizcede mutlaka özne kullanmak zorunludur. Özneler ilk başa gelir ve ardından da bir eylem alır. Kullanım konusuna ayrıntılarıyla devam etmeden önce İngilizce özneleri sıralayalım;

I: Ben You: Sen ve Siz He, She, It: O We: Biz They: Onlar Bu saydığımız öznelerden sadece he, she, it gibi üç farklı ‘O’ öznesi olması Türkçe’den farklıdır. 3 adet ‘O’ öznesinin olmasının nedeni dilde cinsiyet ayrımının olmasından kaynaklanmaktadır. Bunlardan ‘He’ erkekler için, ‘She’ bayanlarda ve ‘It’ cansız varlıklar veya hayvanlar için kullanılmaktadır. Ancak hepsinin anlamı ‘O’ demektir. Öznelerin kullanımı İngilizcede çok iyi bilinmelidir, çünkü cümleler her zaman bir özne ile başlamaktadır. Bu nedenle özneler ilk olarak tekil ve çoğul olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

I, He, She, It özneleri tekil, We, They özneleri ise çoğul özneler olmakla birlikte, You hem sen hem de siz anlamına geldiği için hem tekil hem de çoğul özne grubuna girmektedir. Burada sözünü ettiğimiz çoğulluk tekillik öznenin yerini tuttuğu nesne ya da kişinin tek ya da birden fazla olması durumudur. Öznenin tekil ya da çoğul olmasının yardımcı fiil kullanımını da doğrudan etkilemektedir. Öznelerin yanlarına aldıkları yardımcı fiiller şöyledir;

I: “am” yardımcı fiili alır. Örnek= “I am” ya da “I’m” You, We, They: “are” yardımcı fiili alır. Örnek= “You, we, they are” ya da “You, we, they’re” He, She, It: “is” yardımcı fiili alır. Örnek= “He, she, it is” ya da “He, she, it’s” Olumsuz Cümlelerde Özneye Göre Yardımcı Fiil Kullanımı Bir cümleyi olumsuz yapmak için “özne + yardımcı fiil + not” kullanılmaktadır. Burada cümleyi olumsuz yapan not ekidir.

Örnek=I am not a dentist (Ben dişçi değilim) Soru Cümlelerinde Özneye Göre Yardımcı Fiil Kullanımı Bir cümleyi soru cümlesi olarak kurmak için “yardımcı fiil + özne “ şeklinde kullanılmaktadır. Yani yardımcı fiil özneden önce başa geçmektedir.

Örnek= Am I a dentist? (Ben bir dişçi miyim?)


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.