Anlatım Biçimleri Ve Düşünceyi Geliştirme Yolları

yorumsuz
1.261 kez okundu

Anlatım Biçimleri Ve Düşünceyi Geliştirme Yolları

Duygu veya düşüncelerin söz ya da yazıyla ifade edilmesine anlatım denilmektedir. İşlenen konunun özelliklerine göre anlatım biçimleri vardır. Genellikle sanatsal konuların ele alındığı paragraflarda betimleyici ve öyküleyici anlatım biçimleri kullanılır. Bilgi verme amacı taşıyan veya eleştirel bir tutum takınılan paragraflarda açıklayıcı veya tartışmacı anlatım türleri kullanılır. Peki Paragraflarda Anlatım Biçimleri ve Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir?

a)Paragraflarda Anlatım Biçimleri

1- Açıklayıcı Anlatım Herhangi bir konuda açıklama yapmak, bilgi vermek amaçlanıyorsa işte bu amacı güden paragraflarda kullanılan anlatım biçimi açıklayıcı anlatımdır. Bu tür anlatım biçiminde yazar bir şeyi açıklama veya bir şey hakkında bilgi verme amacı taşır.

2- Tartışmacı Anlatım Bu tür anlatımda yazar herhangi bir düşünceyi çürütmek, kendi düşüncesini kabul ettirmek, okuyucunun görüşünü değiştirmek amacı taşır. Tartışmacı anlatım türünde yazar karşı çıktığı düşünceyi ve bu düşünceye neden karşı çıktığının sebeplerini anlatır.

3- Öyküleyici Anlatım Bir olayı kişi, yer ve zaman örgüsü içerisinde aktaran anlatım biçimidir. Bu tür anlatımda genellikle birbiri ardına devam eden olaylar vardır. Çoğunlukla geçmiş zaman ile geniş zaman kipleri kullanılır.

4- Betimleyici Anlatım Herhangi bir nesneyi insanların zihninde canlandıracak şekilde anlatan bir anlatım biçimidir. Betimleyici anlatıma sözcüklerle resim çizme sanatı da denilir.

b) Paragraflarda Düşünceyi Geliştirme Yolları

1- Tanımlama Bir kavramın belirli nitelikleriyle tanıtılmasına tanımlama denilir. Aslında ”bu nedir?” sorusuna verilen cevap tanımlamayı ortaya çıkarır.

2- Karşılaştırma Birden fazla kişi, olay, kavram veya durumların benzerlik ve farklılıklarının anlatılmasına karşılaştırma denilir.

3- Örnekleme Yazarın düşünceleri daha etkili hale getirmek için anlatımında örnekler kullanmasına örnekleme denilir.

4- Tanık Gösterme (Alıntılama) Yazarın düşüncelerini daha etkili ve daha inandırıcı hale getirebilmek için tanınmış kişilerin sözlerini kullandığı anlatıma tanık gösterme denilir. Tanınmış kişinin sözü tırnak işareti içerisinde gösterilir.

5- Soru Sorma Okuyucunun dikkatini belli bir yöne çekmek veya okuyucuyu düşündürmek için sorular sorulan yönteme soru sorma denir.

6- Benzetme Birbirleri arasında benzerlik bulunan iki nesneden zayıf olanın güçlü olan nesneye benzetilmesine denilir. Bu tür anlatımlarda ”gibi, tıpkı, sanki” gibi sözcüklere sıklıkla yer verilir.

7- Kişileştirme İnsan dışı varlıklara insana ait özelliklerin atfedildiği anlatımlardır.

8- Sayısal Verilerden Yararlanma Yazarın düşüncelerini daha inandırıcı kılmak için veya düşüncelerini kanıtlamak için yazısında sayısal verilere yer vermesidir.

9- Duyulardan Yararlanma Özellikle betimleme yapılan yazılarda görme, duyma, işitme gibi duyulara yer verilen anlatımlara denir. Görüldüğü üzere paragraflarda anlatımı daha güçlü kılmak için kullanılan anlatım biçimleri ve düşünceyi geliştirme yolları kullanılmaktadır. Türk Dili ve Edebiyatı dersinin önemli konularından biridir. Bu nedenle anlatım biçimleri ve düşünceyi geliştirme yolları iyi bilinmelidir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 12 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.