Sayıların Yazımı İle İlgili Yazım Kuralları

yorumsuz
5.863 kez okundu

Sayıların Yazımı İle İlgili Yazım Kuralları

 

Yazım kuralları konusu Türkçe dersinin en önemli konularından biridir. Bunun yanı sıra yazım kurallarına uyarak yazıları yazmak kişinin Türkçe’sinin gelişmesi ve bu dilin yozlaşmaması için de önemlidir. Kendi dilini doğru kullanan bir millet benliğini yitirmemesi açısından bu özene devam etmelidir. Yani bir milletin diline, kültürüne sahip çıkabilmesinin yollarından biri de yazım kurallarına dikkat etmekten geçer. Yazım kuralları konusu liseye geçiş sınavlarında, üniversiteye geçiş sınavlarında hatta mezun olduktan sonra bile girilen pek çok kamu sınavında soru gelen konulardan biridir. Bu nedenle de iyi öğrenilmesi gerekir. Fakat bu konu kapsamında bu yazıda sayıların yazımı ile ilgili yazım kuralları anlatılacaktır.

Sayıların yazımı ile ilgili yazım kuralları da bazı detaylar içermektedir. O yüzden de sayıların yazımı ile ilgili yazım kurallarının incelikleri iyi bilinmelidir.

1- Birden fazla sözcükten oluşan sayılar ayrı yazılır. Örneğin; üç yüz yirmi beş, yetmiş beş, dört yüz gibi…

2- Yalnız para ile ilgili olan senet, çek gibi ticari belgelerde belirtilen sayılar bitişik yazılır. Yani burada sayı birden fazla kelimeden oluşsa bile bitişik yazılır. Örneğin; 420,56 ( dörtyüzyirmi TL, ellialtı Kr )

3- Sayılarda kesirler virgül ile birbirinden ayrılır. Örneğin; 12,6 ( 12 tam, onda 6 ) gibi…

4- Beşten fazla rakamlı sayılar arasında nokta koyulur. Örneğin; 412.586 , 2.589.436 gibi…

5- Sıra sayıları ise hem yazıyla hem de rakamla belirtilebilir. Örneğin; 12. , 5’inci , XVI. gibi …

6- Sıra sayıları ekle gösterilirken dikkat edilecek bir husus vardır. Sıra sayıları ekle gösterilirken sadece kesme işareti ve aldığı ek yazılır, ayriyeten nokta konulmaz. Yani kesme işaretinden önce fazladan nokta konulmaz. Örneğin; 8 ‘inci, 6’ncı gibi …

7- Üleştirme sayıları ise rakamla gösterilmez. Üleştirme sayıları yazı ile yazılır. Örneğin; ikişer , dörder, yüzer gibi… Yani 2’şer, 4’er, 100’er gibi yazımlar yanlıştır.

Görüldüğü üzere sayıların yazımında dikkat gerektiren pek çok ayrıntı vardır. Sayıların yazımı konusu da yazım kuralları başlığının en önemli ana konularından biridir. Pek çok sınavda da yazım kurallarından soru gelmekte olup, sayıların yazımı konusu da bu konu içerisinde sınavlarda çıkabilen ve çıkması muhtemel konulardan biridir. Bu nedenle de Türkçe dersinden soru gelen sınavlara girecek olan adaylar yazım kurallarını iyi öğrenmeye dikkat etmeli ve yukarıda anlatılan detayları iyi bilmelidir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.