5. Sınıf İngilizce

yorumsuz
2.376 kez okundu

5. Sınıf İngilizce

5. Sınıf İngilizce Milli Eğitime bağlı okullarımızda İngilizce öğretimi 2.sınıftan itibaren başlamaktadır. 2.sınıf öğrencileri sene başında yeni bir dil öğretimi ile tanışmaktadırlar. Öncelikle kelime öğretimi ile başlanan İngilizce dersler sınıf ilerledikçe gramer yapısına dönmektedir. 5. Sınıf İngilizce eğitimi 1, 2, 3 ve 4.sınıfta temel İngilizce eğitimini alan öğrenciler 5. Sınıf İngilizce dersinde artık zamanları, kelime değişimlerini öğrenmektedir. Günümüzde sorunlarımızdan biri İngilizceyi okullarda yıllarca görmemize rağmen İngilizce iletişim kuramamaktır. Burada 5. Sınıf İngilizce dersinin havada kaldığı görülmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı bu sorun üzerine çalışmalara başlamıştır. Çeşitli çalıştaylar düzenleyerek bu soruna çözüm bulmak istenmektedir. Eğitimdeki bu yabancı dil başarısızlığının aşılması için çok farklı görüşler dile gelmektedir. 5. Sınıf İngilizce dersi nedir? 5. Sınıf İngilizce dersi konuları nelerdir? 5. Sınıf İngilizce dersine nasıl çalışır? 5. Sınıf İngilizce dersi sınav soruları nasıl hazırlanır? 5. Sınıf İngilizce dersi sınav soruları nereden bulunur? 5. Sınıf İngilizce dersi konu anlatımı nereden izlenir? 5. Sınıf İngilizce çalışma kağıdı nasıl hazırlanır? 5. Sınıf İngilizce hazırlık sınıfı mı olacak? 5. Sınıf İngilizce hazırlık sınıfı nasıl olacak? 5. Sınıf İngilizce hazırlık sınıfı uygulaması ne zaman başlayacak? 5. Sınıf İngilizce hazırlık sınıfı kimlere uygulanacak?

Ülkemizin eğitimdeki en büyük sorunlarından birini yabancı dil eğitimi ve günlük yaşama aktarılamaması oluşturmaktadır. 5. Sınıf İngilizce dersi için bir dil bir insan, iki dil iki insan sözünü duymayan yoktur. Burada yabancı dil bilmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz görüyoruz. Globalleşen dünyada dil bilmenin önemi gün geçtikte daha çok artmaktadır. Kendi ana dilinden ayrı olarak yabancı bir dil bilmek ve konuşabilmek kişinin hem iş hem de kültür fırsatlarını arttırır. Bu yüzden ülkeler eğitim politikalarında yabancı dil öğretimine büyük önem vermektedirler. 5. Sınıf İngilizce dersi temelinde Türkiye Cumhuriyetinin ihracatını arttırması ve tüm dünya ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmek için dil bilen uzman kişilere ihtiyacı artmaktadır. Bu kişileri yetişmesi için eğitim önemli bir basamaktır. Artık ilkokul 2.sınıftan itibaren yabancı dil eğitimi başlamaktadır. Bu ihtiyaçlardan yola çıkarak Milli Eğitim Bakanlığı 5. Sınıf İngilizce hazırlık sınıfı projesini olduğunu açıklamıştır.

Zaten küçük yaşta başlayarak temelleri atılan yabancı dilin 5. Sınıf İngilizce hazırlık sınıfı ile iyice pekiştirilmesi fikri uygulamaya geçmektedir. Bu aynı zamanda yabancı dil eğitim kalitesini arttırmak için bir projedir. İngilizce öğretmenleri çeşitli hizmet içi eğitimlerden geçirilerek bu 5. Sınıf İngilizce hazırlık sınıfı ile ilgili bilgilendirilmelidir. Yabancı dil eğitim kalitesinin artması için 5. Sınıf İngilizce dersleri sadece teoride değil pratikte uygulamalı şekilde işlenmesi gerekmektedir. Öğrenciler yabancı dili konuşmadan sadece tahtada görerek dil öğretimini gerçekleştiremezler. Şuan okullarımızdaki uygulamalar sadece teoriye yönelik olmaktadır. 5. Sınıf İngilizce dersinde çeşitli etkinlik, çalışmalar ve geziler ile çocukların yabancı dil ile kaynaşması sağlanmalıdır. Okuldaki fiziki şartlar yabancı dil öğretimine göre düzenlenmeli ve imkan varsa özel bir yabancı dil sınıfı oluşturulmalıdır.

5. Sınıf İngilizce dersine eğitim fakültelerinin İngilizce öğretmenliği bölümü lisans eğitimini tamamlamış öğretmenler girmektedir. Fakat ülkemizde İngilizce öğretmeni istihdamı gün geçtikçe artacağından yabancı ülkelerden öğretmen alımı gündeme gelmektedir. Bu bir açıdan bakıldığında faydalı bir adım olacaktır. Öğrenciler derslerde o dili ana dili olarak konuşan kişilerden daha kalıcı biçimde öğrenebilirler. Yabancı dil öğretiminde gerçek hayat fırsatları yaratarak çocukların dili gülük yaşamda kullanmalarını sağlamak gerekmektedir. Okullarımızın şartları bunu göre düzenlenirse öğrenciler 5. Sınıf İngilizce dersinde yaparak ve yaşayarak dili öğrenme fırsatı bulabilirler. Sınıfta çeşitli etkinlikler ve oyunlar düzenlenerek her öğrenci derse aktif olarak katılmalı ve yabancı dili kullanma becerisini sergilemelidir.

5. Sınıf İngilizce derste kelime kartlarından, kelime oyunlarından, çocuk dergilerinden, basit İngilizce hikaye kitaplarından faydalanırsa eğitim ve öğretim faaliyetleri daha kaliteli şekilde uygulanır. Çocuklara İngilizce kısa süreli çizgi filmler izletilerek yabancı dil öğretimini günlük yaşama aktarmaları sağlanabilir. 5. Sınıf İngilizce dersi konuları şunlardan oluşmaktadır; Sınıf kuralları, günlük yaşam, ülkeler, zaman, tanışma, oyunlar ve hobiler, hayvanlar, sağlık, kıtalar, beden eğitimi ve kırtasiyedir. 5. Sınıf İngilizce eğitimi ilk 4 yıl temel atıldıktan sonra ortaokulda ilk kademedir. Öğretmenler çocukların ilk 4 yıl öğrendiklerini temellendirmeli ve bu temelleri günlük yaşama ne kadar aktara bilmişler bakmalıdır. Çeşitli ödevler, sınıf içi etkinlikler ve deneme sınavları ile 5. Sınıf İngilizce dersi iyice pekiştirilmeli, çocuklar yabancı dile hakim olmalıdırlar.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.