5. Sınıf Türkçe Dersi 1. Dönem Yazılı Soruları

yorumsuz
1.207 kez okundu

5. Sınıf Türkçe Dersi 1. Dönem Yazılı Soruları  

 

5-sinif-turkce-dersi-1-donem-yazili-sorulari

5. sınıf öğrenimi gören bir öğrencinin 1. dönem 1. yazılı sınava kadar gördüğü Türkçe ders içeriğine göre hazırlanmış bir sınav örneğini sizlere veriyoruz. Öğrencilerin sınava çalışması, öğretmenlerin se sınav sorusu olarak fikir almaları için sınav sorularını sizlerle buluşturuyoruz.

OKUMA PARÇASI – SEVGİ BAHÇESİ “Zamanın birinde düz bir ovada güzel ve büyük bir bahçe varmış. Bu güzel bahçede her tür hayvan bulunuyormuş. Kırmızı güllerle birlikte yemyeşil bitkiler kaplamış her yeri. Bu güzel bahçede yaşayan tüm hayvanlar çok mutluymuş. Mutluluğun bir nedeni de bu bahçede kavga ve haksızlığın olmamasıymış. Ayrıca, hayvanlar hasta olsa dahi bu bahçede hemen iyileşiyormuş. Bu bahçenin tek kuralı varmış. Kötü ve yalancıların bahçeye girmesi yasakmış. Güzel bahçe yıllar geçince arkeologların araştırma konusu olmuş. Bahçede bir kapı olduğu ve üzerinde de ‘Mutluluğun anahtarı sevgidir’ yazılıymış”. Metni güzelce okuyun. Aşağıda verilmiş olan soruları metne göre cevaplayınız. (Her bir soru 10 puan)

1. Sevgi bahçesinde yaşayan hayvanların çok mutlu bir şekilde yaşamalarının nedeni nedir?

2. Sevgi bahçesine kimlerin girmesi yasaktır?

3. Bahçeyi bulan kimdir?

4. Bahçe bulunduktan sonra kapısında okunan yazı nedir?

5. Aşağıdaki cümlelerin yanında bulunan boşluklu alana cümlede abartılı anlatım mı, yoksa duygusal anlatım mı kullanıldığını yazınız (4 puan).  Yeni evimiz o kadar büyük ki, futbol sahası kadar (…………………………….)  Zavallı, yağmurda çok üşümüş görünüyor (…………………………………….)

6. Aşağıdaki kelimeler için istenen karşılıkları yazınız (8 puan).  ‘İnce’ ve ‘yavaş’ kelimelerinin sırayla zıt anlamlılarını yazınız (……………………) ve (………………….)  ‘Yıl’ ve ‘mektep’ kelimelerinin sırayla eş anlamlılarını yazınız (……………………) ve (………………….)

7. Aşağıda verdiğimiz kelime gruplarından deyimleri ve anlamlarını eşleyiniz (8 puan). a) Ayıplayarak kusurunu söylemek (….) i. Çok yorulmak b) Etekleri zil çalmak (….) ii. Ağlayacak kadar üzülmek c) Kan ter içinde kalmak (….) iii. Çok sevinmek d) Gözleri dolmak (….) iv. Yüzüne vurmak

8. Aşağıda verilen cümlelerde yer alan “top, sıcak, yol, dolap” kelimelerinin hangi anlamda (gerçek, mecaz, terim, yan) kullanıldığını altına yazınız (10 puan). Askerin topu çoktu. Sıcak davranışı bizi mutlu etti. Yoldan geçemedik Dolabın gözüne bak

9. “cüzdan, merak, para, iç huzur, pişmanlık ve murat” kelimelerinin içinde bulunduğu, her bir kelimeyi kullanmak koşuluyla kısa hikaye yazın (30 puan).


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.