Açık öğretim Fakültesi Ne İşe Yarar

yorumsuz
1.285 kez okundu

Açık öğretim Fakültesi ( AÖF) Ne İşe Yarar

Herkesin adını sıkça duyduğu Açık öğretim fakültesi ne işe yarar? Tam olarak anlamı nedir? Açık öğretim fakültesinde ne yapılır? Bu fakülteyi bitirenlerin eline geçer? Gibi pek çok soruya bu yazımızda yanıt vereceğiz? Açık öğretim fakültesi ne işe yarar? Sorusunun cevabını vermeden önce açık öğretim fakültesi nedir? Öncelikle bunu tanımlayalım. Açık öğretim fakültesi bildiğimiz örgün eğitim yapan alıştığımız fakültelerden farklı ve geleneksel eğitim şeklinden çok uzak bir fakülte tipidir. Açık öğretim fakültesinde dersleri eğitmenler amfilerde veya sınıflarda vermez. Dersi alan öğrenciler dersleri istedikleri zaman ve her yerde alabilirler. Dersler interaktif bir ortamda işlenir. Dersi alacak öğrenciler diledikleri zamanda dersi alabilirler. Tekrar tekrar izleyebilirler.

Açık öğretim fakültesi öğrenci odaklı olarak hizmet vermek amacı ile kurulmuş bir fakültedir. Açık öğretim fakültesi Eskişehir’de bulunan Anadolu üniversitesi ’ne bağlı olarak 1982 yılında kurulmuş ve hizmet vermeye başlamıştır. Eğitimini uzaktan eğitim sistemi ile verir. Açık öğretim fakültesi ne işe yarar? Sorusuna ilk cevabımız ise üniversiteyi kendi bulunduğu il dışında okuma imkânı bulamayan öğrenciler için ideal bir üniversitedir. Öğrenciler kendi yaşadıkları ilde bulunan üniversiteyi, girdikleri ÖSS sınavı ile kazanamadıkları taktirde ve de başka bir ildeki fakülte de ekonomik kaynaklarının kısıtlı olması nedeni ile eğitim almaları mümkün olmadığı hallerde, yine de fakülte eğitimi alabilirler. Bu açık öğretim fakültesine kayıt yaptırmakla ve uzaktan eğitim ile mümkündür.

Ayrıca açık öğretim fakültesi ne işe yarar? sorusuna verilecek bir diğer cevap da, açık öğretim fakültesi, öğrencilerin örgün eğitim ile fakülte eğitimi alırken, aynı süre içerisinde bir ikinci üniversite de eğitim almalarına olanak tanır. Öğrencinin bir üniversiteyi 2 veya 4 yıl süre sonra bitirdikten sonra, ilgi duyduğu diğer bir alandaki üniversitede de yeniden okumak için tekrar, 2 ya da 4 yıl süre ile eğitim almasına ve zaman kaybetmesine gerek kalmaz. Öğrencilerin aynı anda iki üniversite bitirmesine olanak tanır. Bu da eğitim ve öğretimde öğrenciye zaman tasarrufu sağlar. Açık öğretim fakültesi ne işe yarar? Açık öğretim fakültesi çalışanlar için de ideal bir üniversitedir. Üniversiteyi bitirmeden ya da bitirdikten sonra öğrenci hayata atılmış ve bir meslek icra ediyorsa ve yine de çalışırken eğitim almak istiyorsa, açık öğretim fakültesi ile bu mümkün olur.

İşi bırakarak bir üniversite de örgün eğitim almasına gerek yoktur. Hem çalışıp hem de uzaktan eğitim yöntemi ile ilgi duyduğu alanda eğitimini alabilir veya tamamlayabilir. Özellikle kamuda çalışan memurlar yani kamu çalışanları için mesleklerinde yükselmeyi sağlar. Açık öğretim fakültesi öğrencilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ağırlaşan yaşam koşulları, pek çok insanı hayata erken atılmaya zorlar. Eğitim tamamlanamaz veya yarım kalır. Açık öğretim fakültesi böyle durumlarda başvurulacak en güzel çözümdür. Üstelik bu fakültenin diplomalarında uzaktan eğitim veya açık öğretim ibaresi de bulunmamaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.