AÖF 1. Sınıf Genel İşletme Dersi İşletme Kavramı Konu Anlatımı

yorumsuz
297 kez okundu

AÖF 1. Sınıf  Genel İşletme Dersi  İşletme Kavramı Konu Anlatımı

 

aof-1-sinif-genel-isletme-dersi-isletme-kavramlari-konu-anlatimi

Açık Öğretim Fakültesi 1. sınıf derslerinin konu anlatımlarını sitemizde yayınlamaya başlıyoruz. Bugün Genel İşletme Dersi içeriğinde yer alan ilk konu ‘İşletme Kavramı’ isimli dersimizi özet halinde öğrencilerimize sunuyoruz. Genel İşletme Dersinin diğer konuları ve AÖF’e ait diğer sınıfların derslerine ait konu anlatımları için sitemizi takip etmeye devam edin.

İŞLETME KAVRAMI KONU ANLATIMI İşletme Bilimi: İşletme olarak isimlendirilen bilim faaliyet gösteren işletmeleri ilgilendiren tüm iç ve dış olayların açıklanmasını sağlamaktadır. Sözü edilen olayların çözümlenmesi ve ardından da sistemleştirilmesi, bu işletmelerin toplum içinde bulunduğu yeri belirleme görevi de işletme biliminin konusudur. Ekonomik yaşam için gereken tüm faaliyetlerin çıkış noktası insanların istek ve ihtiyaçlarıdır. Bu nedenle işletmelerin de bu gereksinimleri karşılamak için bazı ürünler ortaya koyması gerekmektedir. İşletmelerin ortaya koyduğu ürünler ise zamanla yaşanan değişim ve gelişimlere bağlı olarak farklılaşmakta ve yenilenmektedir.

Ekonomik mal ve hizmet: Eğer bir mal ve hizmet insan gereksinimlerini giderme özelliğini taşıyorsa bu mal ve hizmetlere ekonomik mal ve hizmetler denilmektedir.

Mal: İnsanların istek ve ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan televizyon, ayakkabı, araba gibi somut yani maddi araçlara mal adı verilmektedir.

Hizmet: İnsanların ihtiyaçlarını karşılayan ve somut olmayan araçlara ise hizmet adı verilmektedir. Örneğin hastanelerde verilen destek sağlık hizmetidir. Mal ve hizmetlerin üretilmesi için aşağıdaki üretim faktörlerinin bir araya getirilmesi gerekmektedir;

• Emek • Doğa • Sermaye • Teknoloji • Girişimci Mal ve hizmetler insanlar tarafından kullanıldıklarında azalmalarına ya da yok olmalarına tüketim denilmektedir. Eğer mal ve hizmetler bireysel olarak kullanılıyorsa bu kişilere son tüketici, almak satmak ya da işletmelerde kullanılmak amacıyla alınıyorsa alan kişiye endüstriyel tüketici ismi verilmektedir. İşletmenin Tanımı: İnsanların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik mal ya da hizmet üretmek için tüm üretim faktörlerini kullanan ekonomik birime işletme denilmektedir. Özel Girişim: Devlet müdahalesi olmadan kişiler kendi ekonomik çıkarlarını sağlamak için mal ya da hizmet üreten işletmelere özel girişim denilmektedir. Özel girişimin temel unsurları; • Seçme hakkı ve özgürlüğü • Özel mülkiyet hakkı • Serbest rekabet • Kar elde etme hakkı.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.