Türkiye’deki Açık Öğretim Fakülteleri

yorumsuz
576 kez okundu

Türkiye’deki Açık Öğretim Fakülteleri

 

Son yıllarda öğrenci sayısının artmasıyla dikkatleri çeken Açık Öğretim Fakülteleri, eğitim öğretim alanında çeşitli kolaylıklar sağlasa da zaman zaman eleştiri konusu da olmuştur. Açık Öğretim Fakülteleri’nin tercih nedenlerinin başında örgün eğitim olmayıp sadece sınavlara katılmaktır. Böylece iş hayatınızı etkilemeden birinci veya ikinci üniversiteyi bitirme imkânı sunmaktadır. Erken yaşta evlenip çocuk sahibi olan birçok kadında eğitim hayatlarını kolaylıkla devam ettirebilmektedir.

• Türkiye’deki Açık Öğretim Fakülteleri şunlardır:

• 1-Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi-AÖF(Eskişehir)

• 2-Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi-ATA-AÖF(Erzurum)

• 3-İstanbul Üniversitesi Açık Ve Uzaktan Eğitim Fakültesi-AUZEF(İstanbul)

Türkiye’deki Açık Öğretim Fakülteleri’ne iki şekilde kayıt yaptırmak mümkündür. Birincisi, YGS ve LYS’ye girerek istediğiniz bölümü tercih etmek. İkincisi ise, daha önce bitirmiş olduğunuz bir lisans veya ön lisans programı varsa herhangi bir sınava girmeden bu üniversitelere ikinci üniversite kapsamında başvurabilirsiniz. Bu üniversitelerin ikinci üniversite başvuru koşullarını ilgili üniversitelerin resmi web sayfalarına girerek inceleyebilir ve daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu konu hakkında vereceğimiz diğer bilgiler ise şöyledir: Türkiye’deki Açık Öğretim Fakülteleri’nin birine ikinci üniversite kapsamında başvurmak isteyen Lisans mezunları, mezun oldukları bölümden farklı bir Lisans programını veya ön lisans programını tercih edebilirler.

Daha önce ön lisan mezunu olan kişiler ise yine mezun oldukları bölümden farklı olmak şartıyla sadece ön lisans programlarından birine başvurabilirler. Bu durumu dikkate almak gerekir. Çünkü geçmişte bu konuyla ilgili birçok mağduriyet yaşanmıştır. Türkiye’deki Açık Öğretim Fakülteleri’nd en birini girdikleri YGS veya LYS sınavlarının sonucuna göre kayıt yaptıracak öğrencilerin dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlardan da kısaca söz edelim. 2017 yılı ile YÖK’ün verdiği kararla, daha önce tüm açık öğretim fakültesi bölümlerine YGS puanı geçerli iken, bu yıl bu kural değiştirilmiştir.

Yeni düzenlemeye göre 2017 yılı itibariyle iki yıllık yani ön lisan bölümlerine başvuracak adaylar aldıkları YGS puanları ile, dört yıllık lisans bölümlerine başvuracak adaylar ise LYS puanlarına göre tercihte bulunacak ve tercih ettikleri programlara bu şekilde yerleştirilecektir. Tüm öğrenciler değişen bu yönetmeliğe göre tercih yapmak zorundadır. Aksi halde puanları yettiği halde hiçbir açık öğretim fakültesine giremeyecektir. Türkiye’deki Açık Öğretim Fakülteleri’nde bulunan tüm lisans ve ön lisans bölümleri örgün eğitim veren üniversitelerin sahip olduğu haklarla aynıdır. Bu nedenle KPSS ve diğer sınavlara açık öğretim diplomasıyla başvurulabilir. Yüksek lisan ve akademik kariyer yapmak isteyenlerde aynı haklardan yararlanabilir ve alacakları pedagojik formasyon sertifikası ile öğretmenliğe adım atabilir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 11 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.