Edebiyat Alanında Şiirin Önemi

yorumsuz
1.324 kez okundu

Edebiyat Alanında Şiirin Önemi
edebiyat-siir

Şiir, edebi türler içinde ruhumuza en çok dokunan kalbimizde titreşimler oluşturan sanatlardan biridir. Kalbimiz deki hassas dokunuşlara ustalıkla dokunan bizi ummadığımız diyarlara götüren ince bir sanat dalıdır. Şiirin önemi hayatımızda ki yeri bizim sanatla ne kadar iç içe olduğumuza ve ne kadar duygusal yapıya sahip olduğumuzla ilgilidir belki de. Hassas incelmiş ruha sahip olanlar şiirlerin gerçek değerini daha iyi bilir. Susuz bir hayat düşünemeyeceği gibi şiirsiz bir hayatı da düşünemeyenler ancak hassas ruhlu insanların işidir. İnsan hayatında nasıl şiirin önemi büyükse Edebiyat alanında şiirin önemi o denli büyük önemlidir. Edebi türler içinde de diğer sanat dallarının yanı sıra şiir de önemli bir yapıya sahiptir.

Şiir Türleri Nelerdir?

Birçok farklı şiir türleri vardır. Lirik şiir ,Epik şiir, Pastoral şiir gibi birçok farklı alanda yazılan şiir türleridir. Duygusal konularda şiir yazmak veya okumak isteyenler Lirik şiire yönelebilirler. Lirik şiir, tamamen duygularımıza yönelen içimizde ki duyguları şiir yoluyla açığa çıkaran şiir türüdür. Doğa olaylarını şiirlerinde işlemek isteyenler pastoral şiire yönelebilirler. Kahramanlık gibi destan türünde şiirler yazmak isteyen veya okumak isteyenlerin yöneleceği şiir türü Epik şiirdir. Şiir türlerinin hepsi kendi alanında bizlere bilgi veren, duygularımıza dokunan, hayatı sözlerle anlatan çok güzel eserlerdir. Edebiyatımızın vazgeçilmez parçaları arasında olan şiir bizleri derinden etkileyen sanat türlerindendir.

Şiirin Hayatımızda ki Yeri

Şiirin hayatımızda yeri hiçbir zaman tartışılamaz. Tıpkı bedensel, sosyal ihtiyaçlarımız olmadan nasıl yaşayamıyorsak ruhumuzun manevi gıdası olan şiirler ve diğer sanat türleri olmadan da insan ruhsal anlamda yaşayamaz her zaman ruhu onlar olmadan aç kalır. Çünkü hayatta insan ruhunun ihtiyaçları karşılandığı müddetçe gerçek insan olmanın farkına varır. Tekdüze bir hayat insanı bir müddet sonra sıkar ve insan arayış içerisine girer. Bizler de ruhumuzu sanatla besleyerek doyurabiliriz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 28 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.