Kimler Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Yapabilir

yorumsuz
564 kez okundu

Kolay bir meslek olmayan Zihinsel Engelliler Öğretmenliği mesleğini seçmek isteyenlerin önceden şunu bilmesi gerekir ki, normal bir öğretmenlik düşünüyorsanız asla ve asla bu mesleği tercih etmeyin. Çünkü bu meslek fedakârlık, özveri, insan sevgisi isteyen bir meslektir.

Zihinsel Engelliler Öğretmeni aslında sınıf öğretmenidir. Normal sınıf öğretmeninden tek farkı öğrencilerine daha çok zaman ayırması, özveriyle çalışması, şefkatle yaklaşması, inanılmaz bir gayret göstererek çalışmasıdır. Zihinsel Engelliler Öğretmeni olmayı düşünenlerin üst seviyede genel yetenek bilgisine sahip, sözel yönü ağır, sosyal bilimler ve özellikle de psikoloji ile ilgilenen, zihinsel özürlü çocuklara yardım etmeyi düşünen, duygu ve düşüncelerini yanındakilere çok net bir şekilde aktarabilen, çok iyi bir öğrenme ve öğretme ortamı oluşturabilen, titiz, mesleğine saygı duyan, insanlarla kolay iletişim kurabilen, candan, yardımsever, hoşgörülü, aşırı derecede sabırlı, karşısındaki insanların duygu ve düşüncelerini önceden sezebilen ve kendisini sürekli geliştiren kişiler olması gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Zihinsel Engelliler Öğretmeni görev aldığı kurumda zihinsel olarak özürlü öğrencilere her türlü beceri bilgi ve davranışları kazandırmak için eğitim veren üstün nitelikli sabırlı bir kişidir.

Zihinsel Engelliler Öğretmeni öğrencilerine hangi bilgi beceri ve davranışları kazandıracağını Milli Eğitim Bakanlığı yöntem ve programlarında belirtilen esaslar üzerine yapar. Bu amaçla öğrencilerine ilk başta da söylediğimiz gibi şefkatle, özveriyle, sabırla yaklaşarak öğrencilerinin bireysel yeteneklerini öne çıkarır. Öğrencilerine eğitim ve öğretim vermeye çalışan, onların davranışlarını en iyi şekilde gözlemleyen, onların bireysel yeteneklerini etkinliklerle geliştirmeye çalışan, hatta normal bir etkinliği zihinsel engelli bir öğrenciye tekrar tekrar yaptıkları ve öğretmeye çalıştırdığı bir meslektir.

Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Mezunları Nerelerde Çalışabilir

Bu mesleği tercih edenlerin iş bulma imkanları son zamanlarda oldukça artmıştır. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında çalışma imkanı çok kısıtlı iken, son zamanlarda özel rehabilitasyon merkezleri açılarak, devlet desteği ile öğrencileri bu okullara gitmeleri teşvik edilmiş, bu amaçla da ülkemizde mantar gibi özel eğitim kurumları açılmıştır. Ama biliyoruz ki, herkesin önceliği devlet kurumlarından birinde görev almaktır. Bu işi yapmak istediklerim Çocuk Esirgeme Kurumunda ders verebileceklerini de eklemeniz gerekir.

Bu bölümü tercih edenlerin alması gereken eğitim ise, üniversitelerin eğitim fakültelerine bağlı eğitim bilimleri bölümünün Zihinsel Engelliler Öğretmenliği, Özel Eğitim Bölümlerinde ders almaları gerekmektedir. Bu mesleğin fakültedeki bölüm adı Özel Eğitim Öğretmenliği‘dir. Zihinsel Engelliler Öğretmenliğinin eğitim süresi 4 yıldır ve eğitim süresi boyunca İnsan Biyolojisi, Psikolojiye Giriş, Dil Gelişimi, Öğrenme Psikolojisi, Okuma Yazma Öğretimi, Özel Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Eğitimde Yaratıcılık, Eğitim Yönetimi, Hayat Bilgisi, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler Öğretimi, Matematik Öğretimi, Aile ve Çevre Eğitimi, Sınıf ve Davranış Kontrolü, Özel Öğretimde Yasa ve Yönetmelikler, Ders Planı Hazırlama Teknikleri gibi dersler alınması gerekmektedir.

Bu mesleği seçmek isteyenlerin önceden bin kere düşünmesini tavsiye ediyoruz çünkü sürekli söylediğim gibi bu meslek normal bir sınıf öğretmenliğine benzemez. Öğreteceğiniz basit bir konuyu ya da bilgiyi onlarca, binlerce kez tekrar etmeniz gerekebilir. Çünkü öğrenciniz normal bir öğrenci değildir. Sırf iş bulmak için, hayatı idame ettirmek için bu mesleği seçerseniz asla ve asla bu mesleği tam olarak yerine getiremezsiniz ve başarılı olamazsınız.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.