Öğrenci Başarısını Arttırmanın Yolları Nelerdir?

yorumsuz
669 kez okundu

Sevgili öğretmenler, değerli veliler ve çok kıymetli öğrenciler,

Çalışmalarınızı daha verimli kılmak için ve derslerde başarılı olmak için sizlere bazı sırlar vermek istiyorum. Her tavsiyemiz üzerinde iyice düşünüp yorumlayın, verimli oranları ve yapılabilir olanları uygulamaya çalışın.

Öğrenmede en önemli unsur öğrencilerimizin planlı çalışmasını sağlamaktır. Bu hedef doğrultusunda oyunlara ağırlık verilmeli, çalışma saatlerini önceden belirlemeli, bu planlamayı yaparken önce oyun, sonra ders çalışma prensibi esas alınmalıdır. Çalışmak kadar oyunun da dinlenmenin de çok gerekli olduğunu, çocukların oynayarak öğrendiğini ve dinlendiğini, çalışma saatlerini öğrencilerin düzene uyacak şekilde ayarlamak gerektiğini bilmek gerekir.

Verimli ders çalışma nasıl olmalıdır?

Değerli veliler, çocukların kendi kendine çalışma alışkanlığı öğreninceye kadar çalışma esnasında onların yanında bulunmaya gayret ediniz. Öğrencimizin yanında bulunarak onlara güç verecek, daha verimli ve gayretli çalışmasını sağlanacaktır. Yalnız burada unutulmaması gereken bir konu, ödevlerini hiçbir zaman onun yerine siz düşünüp yapmayın. Sadece ona rehber olmaya çalışınız. Öğrencinizin düşünmesine, doğruyu bulmasına yardımcı olmanız gerekmektedir. Eğer çocuğun yerine siz düşünürseniz çocuk yerinde sayacak, hiçbir şey öğrenemeyecektir. Bırakın düşünmeyi o yapsın.

Çocuğa düşünmeyi öğretiniz

Değerli veliler, çocuğa ilk önce düşünmeyi öğretmek gerekmektedir. Bu son derece önemli aşamadır. Bazı veliler öğrencinin yerine her şeyi düşünüyor, yapıyor, planlıyor ve yorumluyor ya da  soruları çözüyor. Güya çocuğuna iyilik yaptığını sanıyor. Bir kaç yıl geçtikten sonra da yakınmaya başlıyor ‘Bu çocuk niçin düşünemiyor, neden hiçbir şey yorumlayamıyor.’ diye veryansın ve yakınmalar başlıyor.

Sevgili veliler, burada ünlü bir filozofun farklı bir konu için söylemiş olduğu ama çocuk eğitimine çok uygun gelen ünlü bir sözüne dikkatinizi çekmek istiyorum. Diyor ki, ‘Bir fakire yardım etmek istersiniz, ona balık vermek yerine, balık tutmasını öğretin.’ Siz de çocuğun yerine düşünmek, yorumlamak, planlamak, soruları çözmek yerine, ona araştırmayı, düşünmeyi ve bulduklarını yorumlamayı öğretmelisiniz.

Çok basit gibi görünen bu konu çocuğu araştırmaya, düşünmeye yöneltecektir. Kısaca balık sahibi olmayı değil, balık avlamayı öğrenecektir. Her sene daha büyük balıklar yakalamayı hedefleyerek o hedefine de sonraki zamanlarda ulaşacaktır.

Okumayı sevdirmenin önemi

Sayın veliler, çocuklarınıza okumayı sevdirmeli, bu amaçla öğretmene yardımcı olmanız gerekmektedir. Kitap okumayı, yemek yemek, su içmek, nefes almak kadar önemli ve vazgeçilmez bir davranış olarak bilmelisiniz. Çocuğunuzla birlikte okuma saatleri ayırmalısınız ve o saatte mutlaka ailece kitap okumalısınız.

İnsanoğlu kelimelerle düşünür, okuduklarını ve duyduklarını kelimelerle algılar. Hafızasındaki sözcük dağarcığı oranında doğru anlar, doğru düşünür ve düşüncelerini anlatır.

Özetlemek gerekirse, dil varsa insan da vardır. Dil yeteneği olmayan insanlar anlatılmak isteneni tam anlayamaz, yanlış ve eksik düşünür. Sağlıklı sonuçlara ulaşamaz, bütün derslerde ve yaşamı boyunca başarılı olmak için dil yeteneği gerekmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.