Eğitim Şart

yorumsuz
187 kez okundu

Eğitim Şart

egitim-sart
‘Eğitimsiz kalan bir millet yok olmaya mahkûmdur.’

Yıllar önce bir reklam filminde ortaya çıkan eğitim şart sözü dillere pelesenk oldu. Gerçekten eğitim şarttır. Eğitim alma yeteneği insanoğlunun sahip olduğu en büyük yeteneklerin başında gelmektedir. Ve bu eğitim süreci hayat boyu sürmeye devam etmektedir. Eğitim süreci bitenin nefes süresi de bitmiş demektir.

Ailede başlayan eğitim okulda devam eder. Okuldaki eğitimler ne yazık ki günümüzde gittikçe nitelik açısından düşmektedir. Sınav kaygısı yüzünden çocuklar yarışa sokulmuş gibi haldır haldır ezberci bir eğitim ile okutulmaktadırlar. Yıllarca değişen ve hala değişmekte olan eğitim sistemi daha düzgün bir sisteme oturmamıştır. ‘ Bir ülkeyi yıkmak istiyorsanız eğitim sistemini bozun.’ Bu söz son derece doğru bir söz olduğunu kanıtlarla göstermektedir. Bozulan bir eğitim sisteminde zararı toplumun her kesimi çekecektir.

Yanlış sistemler sonucu üniversite hayali kuran birçok genç insan istemediği bölümlerde sevmeyerek okumaktadır. Doktorluk hayalleri kurulurken puan, kontenjan, yerleştirme gibi sorunlar yüzünden okunan mühendislik ne kadar düzgün bir meslek olarak yapılabilir ki?

Eğitim sisteminin bozukluğunun ana kaynaklarından biri ezberci eğitimse, diğeri kendi kültürel değer sisteminden beslenmeyip de ithal edilen eğitim kültüründen kaynaklanır. Normal hayatta yaşanan kültürle eğitim alanındaki örtüşmeyen kültür nedeniyle zorluklar yaşanmaktadır. Eğitim önce insanın kendisini tanımakla başlar. Fakat yapılan en genel hata başkalarının hayatlarını öğretmektir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 28 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.