En İyi Üniversiteler Listesinde 5 Türk Üniversitesi

yorumsuz
324 kez okundu

Times Higher Education (THE) tarafından 2010 yılından bu yana her yıl yapılan üniversitelerin derecelendirilmesi 2013 yılı sonucu yayınlandı. THE’nın yaptığı derecelendirmeye göre Türkiye’den 5 üniversite ilk 400 üniversite içerisinde yer alıyor. İçinden yol geçirme savaşı verilen, zaman zaman savaş alanına dönüştürülen ODTÜ de bu 5 içerisinde.

Dünyanın yükseköğretim alanındaki öncü yayınlarından İngiltere merkezli THE Kurumu “Dünyanın En İyi 400 Üniversitesi 2013-2014 Sıralaması”nda Kaliforniya, Harvard ve Oxford üniversiteleri ilk 3 sırada yer aldı.

İlk 200’de Türk üniversitelerinden 199’uncu sırada yer alan Boğaziçi Üniversitesi bulunuyor. İTÜ ve ODTÜ, 201-225 aralığında yer alırken, Bilkent Üniversitesi 226-250, Koç Üniversitesi ise 276-300 aralığında bulunuyor.

THE, Sanat ve İnsani Bilimler, Tıp, Mühendislik ve Teknoloji, Doğa Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri gibi çeşitli alanlarında da dünyanın en iyi 100 üniversitesi listesini hazırladı.

Bu bilim dallarından Mühendislik ve Teknoloji alanında sıralamaya Türkiye’den giren tek yükseköğretim kurumu, Bilkent Üniversitesi oldu. Bilkent Üniversitesi, bu alanda dünyanın en iyi 98’inci üniversitesi olarak yerini aldı.

Değerlendirme neye göre yapılıyor?

2010 yılından bu yana dünya üniversitelerinin sıralamasını yayınlayan Times Higher Education (THE) değerlendirmesini beş ana başlık ve 13 alt başlıktan oluşan kriterlerle oluşuyor. Eğitim (%30), Bilimsel Yayınlara Yapılan Atıflar (30%), Araştırma (%30), Uluslararası Görünüm (%7.5) ve Sanayi Gelirleri (%2.5) başlıklarında dünya üniversitelerinin aldıkları skorlar raporlanarak oluşturulan sıralama her yıl Ekim ayında yayınlanıyor. 26 ülkenin yer aldığı ilk 200 sıralamasında Türkiye, Boğaziçi Üniversitesi ile 200 üniversite arasında yer alırken, bu yıl ilk 200 listesine Türkiye ile birlikte yeni giren ülkeler İspanya ve Norveç oldu.

Dünyanın en iyi üniversitesi unvanıyla Kaliforniya Teknik Enstitüsü liderliğinin 3’üncü yılına girerken, 2’nci sırayı ABD’den Harvard Üniversitesi ve İngiltere’den Oxford Üniversitesi paylaştı. ABD’nin Stanford Üniversitesi bu yıl Harvard’ın gerisine düşerek 3’üncü sırada yer aldı. THE’nin listesine göre dünyanın en iyi 10 üniversitesinden 7’si ABD’de 3’ü de İngiltere’de bulunuyor. Bu iki ülke dışında sıralamada en yüksek yeri alan üniversite ise kendisine 14’üncü sırada yer bulan İsviçre’den Zürih Teknoloji Enstitüsü yer aldı.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ekim 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.