19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

yorumsuz
416 kez okundu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye Cumhuriyeti devleti için çok önemli bir gündür. Atatürk’ün 16 Mayıs 1919 yılında ülkemiz işgal altındayken, kurtuluş mücadelesi için çıktığı yolculuğun tamamlandığı tarih olan 19 Mayıs 1919 Samsun’a ayak basmasının tarihidir. Ve ülkemizde bu tarih Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu yolculukta bindiği geminin adı ise Bandırma Vapuru’dur. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ulu Önderimiz Atatürk’ün isteği ile kutlanmaya başlamıştır. Atatürk gençleri vatanın geleceği ve kurtuluşu olarak gördüğü için bu günü gençlere armağan etmiştir. 20 Haziran 1938 yılında milli bayram olması resmileşmiştir.

Atatürk’ün ölümünden sonra da kutlamaya devam ettiğimiz bu kurtuluş hareketinin başlangıcı olan günü, 7 Mart 1981 tarihinde başına Atatürk’ü Anma sözcüğünü getirerek, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlamaya devam etmekteyiz. Bu tip milli bayramlar varlığımızı, bölünmez bütünlüğümüzü egemenliğimizi ve özgürlüğümüzün kıymeti anlamamıza yarayan, içimizde vatan millet adına her türlü duygunun yeniden canlanmasına neden olan bayramlardır. Bu bayramlarda şanlı tarihimiz bir kez daha hatırlar ve varlığımız ve haklı mücadelemiz ile gurur duyarız. Vatan savunmasında şehit olan askerlerimizi, kadınlarımızı, çocuklarımızı, milli kahramanlarımızı hatırlar, onlara hürmet ve saygılarımızı sunarız.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın ve 19 Mayıs tarihinin önemini anlamadan bu bayramın kutlanmasındaki coşkuyu da anlayamayız. Ülkemiz işgal altında can çekişirken, olumsuz bütün koşullar mevcutken, bağımsızlığımız ve varlığımız büyük bir tehlike altında iken Mustafa Kemal adında bir lider ortaya çıktı ve 19 Mayıs 1919 tarihinde kurtuluş mücadelemizi başlatmak için Samsun’a ayak bastı. Bu tarih ülkemizin kurtuluşunu simgeleyen bir tarihtir. Atatürk’ün Nutuk adlı eseri de bu tarihten itibaren başlamaktadır. Atatürk Samsun’a resmi bir görevle gitmiştir. İngilizler 9 Mart tarihinde Samsun’a asker çıkardıklarında Hamdi isimli bir teğmen yanına askerlerini de alarak dağa çıkmıştır. Bu durum İngilizlerin dikkatini çekince, bu bölgeye güvenilir bir komutan gönderilmesi gerekliliği doğmuştur.

Uzun zamandan beri Anadolu’ya geçme planları yapan Mustafa Kemal bu görev ile Samsun’a varmıştır. Bir asker olarak Samsun’a gelen Mustafa Kemal bu tarihten birkaç gün sonra bir sivil olarak hareket etmeye başlamıştır. İşgalin boyutunu Samsun’da gören Mustafa Kemal bir an önce Milli mücadelenin başlaması için Anadolu’da çalışmalara başlamıştır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ülkemizin, cumhuriyetimizin kurulmasına zemin hazırlayan bağımsızlık faaliyetlerinin başladığı tarihtir. Atatürk cumhuriyeti kurduktan sonra Türk gençlerine emanet etmiştir. ‘Cumhuriyeti biz kurduk. Onu yaşatacak ve yükseltecek olanlar da sizlersiniz.’ Diyerek ulu önder gençlere olan inancını dile getirmiştir. Gençler de bu emanete gereken özeni göstermeli ve üzerlerine düşen vazifeleri yerine getirmelidirler.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 5 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.