19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

yorumsuz
210 kez okundu

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

 

Ulu Önder Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı gün olan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı her yıl ülkemizce kutlanır. Milli mücadelenin başlangıcı olan bu günün neden 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanıyor hiç düşündünüz mü? Atatürk’ün gençliğe hediye ettiği 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramının anlamı aslında biraz derindir. Milli mücadele hakkında fikir sahibi olanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır. Bayram, kurtuluş savaşını, zor şartlar altında kazanılmış bir zaferi, akabinde kurulmuş bir medeniyeti simgeler esasında. Atatürk, Samsun ve sonrasında Türk milletini uyandırırken önündeki en büyük engellerden bir tanesi de eski düzen isteyenlerdi. Bazı kesimlerinde kafaları karışıktı, kimileri İngilizlerin himayesi, kimileri ABD himayesi altında yaşamanın daha iyi olacağını düşünüyordu.

Bağımsızlığımıza gölge düşüren bu hareketlerin hiç birisine girişmeyen Gazi, Türk milletinin kendi ayakları üzerinde durabileceğine karşı inancı tamdı. Düşünün Çanakkale Savaşında ‘’Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum.’’ diyen bir komutandan daha da azı beklenilemezdi. Paşa, çevresini ikna ettikten sonra (ikna ve liderlik vasıfları standart birisine göre yüksektir) toplu bir şekilde savaşma olanağı sunmuştu bize. Zorlu geçen savaş ortamında, kimi zaman geri çekilmek durumunda da kalmıştık. Savaşta bize en çok sorun çıkaran devlet Yunanlılardı. Bir yıllık bir toparlanmanın ardından nihayetinde onları denize dökerek savaştan galip ayrıldık. Zor şartlar şüphesiz ekonomik olarak verilen savaşlar değildi.

Atatürk bir fikir adamıydı ve onun düşüncesi yenilikçiydi. Eski düzeni isteyenler Osmanlı taraftarları veya diğer ülkelerin altında yaşamak isteyenlere karşı Atatürk ileri görüşlüydü. Onların düşünceleri umutsuzluk içinde hapsolmuş fikirlerdi. Cumhuriyet onlar için düşünülemezdi bile. Osmanlı döneminin bitişi Türk’ün millet olma yolundaki en büyük yenilikçi adımıydı. Şöyle ki Osmanlı birden çok ulusu kapsıyordu bu da ülkede millet olma bilinci önündeki engeldi. O dönem de hala Fransız Devriminin izleri görülebiliyordu. Gazi, bir Türk milliyetçisi olarak topluma millet olma bilincini aşılamıştı.

Tüm bunlar o dönem için çok yeni bir şeydi, unutulmuş fikirlerdi. Buradaki ‘’gençlik’’ kavramı da aslında yeniliğe, ileriye millet olma yolundaki atılan adıma yönelik bir benzetmedir de diyebiliriz. Özet olarak diyebiliriz ki, ülkemizin dünya konjektörün de bundan sonraki durumu genç neslin gayreti ve çalışması neticesinde şekillenecektir. Mustafa Kemal Atatürk’ün her zaman gençleri işaret etmesi ve onlara güvenmesi boşa değildir. Bu ülkede hiç bir şey unutulmuş değildir. Hele ki 19 Mayıs 1919 asla…


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 3 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.