19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

yorumsuz
677 kez okundu

19 Mayıs  Gençlik ve Spor Bayramı

1914 yılında başlayan 1.Dünya Savaşı yıllarında Türkiye Cumhuriyeti’nin dönüm noktası olarak kabul edilen 19 Mayıs 1919 tarihi Ulu önder Atatürk ve arkadaşlarının milli mücadeleyi başlatmak için Samsun’a ayak bastıkları gündür. O zorlu yıllarda Türk milletini bağımsızlığına kavuşturacak olanların fikri hür ve gelişime açık olan gençlerin desteğiyle gerçekleşebileceğini bilen Atatürk, gençlere ve yaşı ne olursa olsun genç fikirli kişilere çok güvenmiş, onları her fırsatta övgü dolu sözlerle anmış ve desteklemiştir. Mustafa Kemal Atatürk, ülkenin dört bir köşesini işgal kuvvetlerinin sardığı o tarihlerde dönemim padişahı Vahdettin’in verdiği emirle yanına 18 vatansever subayı da alarak 16 Mayıs 1919 Cuma günü İstanbul’daki Galata rıhtımından “Bandırma” isimli gemiyle milli mücadelenin ilk adımlarını atmak için Samsun’a doğru hareket etmiştir.

Bu yolculuk “Kurtuluş” yolunun açılması için çok önemli ve stratejik bir yolculuktu. Atatürk ve arkadaşları İstanbul’dan başlayıp Samsun’da sona eren bu uzun yolculuk esnasında Osmanlı subay üniforması içindeydiler, ancak Samsun’a ayak bastıklarında daha rahat hareket edebilmek için sivil kıyafetlerle dolaşmışlardır. Atatürk Samsun’a çıktığında gördüğü ahval pekte içi açı değildir. İngiliz askerleri ve pontusçulara her tarafı sarmış durumdaydı ve halk kendini koruyacak güçte değildi. Mustafa Kemal Atatürk gördüğü bu manzarayı nasıl değiştirebileceğini ve ne gibi tedbirler alınması gerektiğini uykusuz geçen geceler boyunca sürekli düşündü ve her şeyi ince ince hesaplayarak en uygun planı hazırladı.

Yaptığı tüm çalışmalar sonucu hem vatansever subay arkadaşları hem de bir avuç vatansever halkın desteğiyle düşman kuvvetlerine karşı koyuşlar başladı. Atatürk Türk milletinde gördüğü azmin sayesinde başarıya ulaşacaklarından emindi ve hep öyle hareket ediyordu. Bu mücadelede gençlerin gösterdiği fedakârlıkları gördü ve gençlerle gurur duydu. Bu nedenlede milli mücadele için Samsun’a çıkış tarihi olan 19 Mayıs’ı gençlere armağan ederek, o günden sonra “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaya başladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerin atıldığı gün olarak kabul edilen 19 Mayıs ve o süreçte yaşananları unutmak mümkün değildir.

Destansı bir mücadele veren ecdadımızı her zaman saygı ve minnetle anıyoruz ve anmaya da devam edeceğiz. Bu minnettarlığımızın bir ifadesi olarak her yıl 19 Mayısta çeşitli programlar düzenlenerek o kutlu günü ve milli mücadeleye destek olan atalarımızı unutmadığımızı ve her daim onların izinden gittiğimizi belirtmek için farklı etkinliklerle kutluyoruz. Resmi bir bayram olarak kutladığımız Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl ülkemizin tüm il, ilçe ve köylerinde coşkuyla kutlanmaktadır. Okullarda Atatürk’ün yaptığı kurtuluş mücadelesi ile ilgili konuşmalar, şiirler ve piyesler düzenlenmekte ve akşamları ise şehir merkezlerinde fener alayları düzenlenerek coşkulu bir bayram ve anma etkinliği olarak kutlanmaktadır. Atalarıma her zaman minnettarız ve onların bıraktığı bu mirası ömür boyu sahip çıkacağımızın bilinciyle bir kez daha önlerinde saygıyla eğiliyoruz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 18 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.