23 Nisan Şiirleri

yorumsuz
87 kez okundu

23 Nisan Şiirleri

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu ve ilk cumhurbaşkanımız olan M. Kemal Atatürk, geleceğin çocukların ellerinde olduğuna inanan ve bu nedenle de çocuklara büyük önem veren bir liderdi. Atatürk’ün çocuklara hitap eden ve onlar için söylediği pek çok sözü bulunmaktadır. Çocukların sahip oldukları güçlerin farkında olan M. Kemal Atatürk, bu sebeplerle 23 Nisan 1920 tarihinde açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını çocuklara bayram olarak hediye etmiştir. Dünyadaki tek çocuk bayramı olma özelliği taşıyan 23 Nisan, M. Kemal Atatürk’ün çocuklara vermiş olduğu önemi ve çocuklara duyduğu sevginin bir göstergesidir. Atatürk, bu anlamlı günü yalnızca Türkiye’de yaşamakta olan çocuklara değil, dünya üzerindeki tüm çocuklara armağan etmiştir. Bu sebeple her yıl 23 Nisan için ülkemize dünyanın çeşitli yerlerinden çocuklar gelerek çocuk bayramını kutlamaktadır. Ulusal egemenliğin taşıdığı önem Ulusal egemenlik, bir ulusun kendi kendini yönetmesi anlamını taşımaktadır.

23-nisan-siirleriTürkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra 1 Kasım 1922’de saltanata son verilmiş, yönetimin babadan oğula geçtiği bu sistem son bulmuştur. Böylece ulusa seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Babadan oğula geçen ve doğuştan gelen padişahlık ortadan kalkmış ve herkesin cumhurbaşkanı, başbakan ve halk milletvekili seçme hakkına sahip olması sağlanmıştır. Ulusal egemenlik kavramı tüm halka yönetme hakkını da vermektedir. Bu sayede toplumdaki herkes yöneticileri seçtiği gibi yönetici olabilme hakkını da elde etmiştir. 23 Nisan’ın tarihi Ulusal bayramlarımızdan biri olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm yurtta ve yurt dışı temsilciliklerimizde 23 nisan şiirleri okunarak büyük bir coşku ile  her yıl kutlanmaktadır.

23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi ile birlikte aynı tarihte Türk halkı egemenliğini ilan etmiştir. 23 Nisan 1924 tarihinde ise M. Kemal Atatürk bugünün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş ve bu tarihten 5 yıl sonra da yani 23 Nisan 1929’da bu bayramın çocuklara armağan edilmesini istemiştir. Bu bayramın Çocuk Bayramı olarak kutlanması ise ilk olarak 23 Nisan 1929 yılında gerçekleşmiştir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bizler için milli birliğin kenetlenmiş bir ifadesi olarak kabul edilmektedir. 1979 yılında ise 6 ülkenin katılmasıyla birlikte ilk olarak uluslararası boyutta kutlanan bu milli bayram dünya çapında büyük bir değer görmüştür. Bugün ise her yıl ortalama 40 ülkenin katıldığı uluslararası bir şenlik olarak kutlanmaktadır. Yabancı ülkelerden gelmekte olan çocuklar ülkemizde büyük bir sevgi ile karşılanmakta ve Tük çocukların evlerinde misafir olarak ağırlanmaktadır.

Dünya çocukları için bir bayram hediye etmiş ve bu bayramı tüm dünyayla paylaşmış olan ilk ve tek ülke ise Türkiye’dir. 23 Nisan kutlamaları 1921’de resmi bayram olarak kabul edilişinden sonra 23 Nisan değişik adlarla resmî törenlerle kutlanmıştır. Bu kutlamalarda en yalın haliyle İstiklal Marşı okunmakta ve saygı duruşunda bulunulmaktadır. Daha sonra 23 nisan şiirleri okunmakta ve çeşitli gösteriler yapılmaktadır. Atatürk himayesinde başlayan 23 Nisan kutlamaları için o dönemde Cumhurbaşkanlığı Bandosu çocuklar için bir konser vermiştir. Ayrıca Ankara’da da bir çocuk balosu düzenlenmiştir. Daha sonra ise daha geniş içerikli programlar hazırlanarak kutlamalara halk davet edilmiş, çocuk alayları oluşturularak yarışma ve geziler düzenlenerek kutlamaya başlanmıştır. 1933 yılında ise Atatürk kutlamalar için yeni bir gelenek başlatmıştır. Makamında çocukları kabul ederek sohbetler etmiştir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 16 Ağustos 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.