23 Nisan Süper Eğitim Şiirler

yorumsuz
24 kez okundu

23 Nisan Süper Eğitim Şiirler

Her yıl kutladığımız ve büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan etmiş olduğu milli bayramlarımızdan biri de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’dır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu olan ve aynı zamanda ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açmıştır. Bunun üzerine her yıl 23 Nisan gününü milli bayram olarak ilan etmiş ve Türkiye Cumhuriyeti için tarihi bir önem arz eden bu özel günü çocuklara armağan etmiştir. Her yıl okullarda coşku ile kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklar tarafından birçok gösteriler düzenlenir ve şiirler okunur.

23-nisan-super-egitim-siirler23 Nisan Milli Bayramı nasıl ilan edildi? Ülkemizde her yıl coşkuyla ve sevgiyle kutlanan bu bayram önceleri 23 Nisan Milli Bayramı olarak TBMM’nin birinci yılında kutlanmaktaydı. Sonrasında ise 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılması ile birlikte Hakimiyet-i Milliye Bayramı olarak ilan edilen bayram ile 1935 yılında 23 Nisan Milli Bayramı birleştirildi. Daha sonra da 1980 yılında ülkemizde gerçekleşen darbe sonrasında Milli Güvenlik Konseyi 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak bu günü resmileştirmiştir. Hakimiyet-i Milliye Bayramı egemenliğin padişahtan alınarak milletin iradesine verilmesini kutlama amacı güderken, 23 Nisan Milli Bayramı ise savaş esnasında öksüz ve yetim kalan yoksul kalan çocukları sevindirmek amacı ile bir bahar şenliği yaratma amacı gütmektedir.

Dünya çocuk bayramı 1979 yılında UNESCO’nun bu yılı çocuk yılı olarak duyurmasının arkasından ise TRT Uluslar arası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatmış ve bunun arkasından ise bu bayram uluslar arası bir düzeye taşınmıştır. 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı günümüzde ise birçok ülkeden gelen çocuklar ile birlikte birçok gösteri düzenlenerek, 23 nisan süper eğitim şiirler okunarak, etkinlikler düzenlenerek ve günün anlam ve önemi belirtilerek coşku içerisinde kutlanmaktadır. Çocuklar için de bir barış niteliği taşıyan bu özel günde okullarda ve diğer birçok kurumlarda törenler düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra günümüzde çocukların kısa bir süre için devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçme geleneği 1933 yılında Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte başlayan çocukların makama kabul edilme geleneği ile birlikte başlamış ve günümüze kadar uzanmıştır.

Çocuklar milli duygularını 23 nisan süper eğitim şiirler ile ifade ediyor Birçok çocuğun her sene heyecanla beklemiş olduğu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hem çocukları eğlendirmek ve onlar için yeni bir gelecek için ışık tutan bir bayram olmuş hem de milli duyguların da pekiştirildiği ve çocukların daha da güçlü hissettiği bir bayram olarak görülmektedir. Özellikle ilköğretim okullarında öğretmenler tarafından çocuklara birçok şiirler ezberletilmek te ve şiir yarışmaları düzenlenmektedir. Çocuklar eğitimlerine de şiir yazma yarışmaları ile birlikte katkıda bulunmakta ve milli duygularını ifade etme şeklini de pekiştirmektedirler. Tüyler ürperten birçok 23 Nisan süper eğitim şiiri ile çocuklar hem öğretmenlerin hem de velilerin gözlerini doldurmakta ve milli duyguları ifade etmektedirler. Birbirinden farklı birçok şiir ile hem bize cumhuriyetin ilk kurulduğu yılları ifade eden hem de bize bulunduğumuz günlere nasıl gelindiği ifade eden birçok 23 Nisan şiirini çocukların ağzından duymak da aynı zamanda gurur verici bir duygu olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 16 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.