Anneler Günü Kutlamaları

yorumsuz
306 kez okundu

Anneler Günü Kutlamaları

Annelerimiz bizim en kıymetli varlıklarımızdır. Onlar için ne yapsak ne etsek haklarını ödeyemeyiz. 9 ay boyunca bizi karnında taşıyan, doğduktan sonra emziren ve kaç yaşına gelirsek gelelim üzerimize titreyen annelerimize yaptıkları bu fedakârlıklardan ötürü bizde bir şeyler yapmalıyız. Yüce dinimizde annelerimize değer vermemizi tavsiye etmektedir. “Cennet annelerin ayakları altındadır.” Hadisi şerifi de annelerin önemini bize bir kez daha gösterir. Ülkemizde anneler günü kutlamaları hey yıl mayıs ayının ikinci haftasında ve Pazar günü yapılmaktadır. Hayatımızın her gününde değer verdiğimiz annelerimize bugüne özel hediyeler vermek, çeşitli sürpriz hazırlamak ve onlara kendilerini özel hissettirecek aktiviteler yaparak onurlandırmak evlat olarak yapmamız gerekenlerdendir.

Son yıllarda bazı belediyeler ve dernekler de anneler günü kutlamaları düzenlemektedir. Bu etkinlikler birçok kadını memnun etmekte ve kendilerini özel hissetmelerini sağlamaktadır. Hatta her yıl yılın annesi seçilerek o cefakâr ve fedakâr anne plaketle ödüllendirilmektedir. Ancak evlatları tarafından ihmal edilmiş ve terk edilmiş birçok anne de vardır. Terk edilen anne ve babalar barınacak yerleri yoksa genellikle huzur evlerinde yaşamlarını sürdürmeye başlamışlardır. Anne babalarını ihmal eden evlatlara söylenecek çok söz var ama onları ilahi adalete bırakıyoruz. Bu dünya etme bulma dünyasıdır. Elbet onlarda bu yaptıklarının aynısın yaşamadan bu dünyadan gitmeyeceklerdir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda annelerini kaybetmiş olan çocuklardır. Anneler günü kutlamaları yapılırken bu durumu da göz önünde tutmak gerekir. Yoksa o yetim kalmış yüreklerin daha da kırılmasına neden olabiliriz. Tabiî ki anneler gününü kutlayacağız ama hele de çevremizde böyle yetim yavrular varken daha da dikkatli olmalıyız.

Çocuklarımıza bu durumu açıklamalı ve onların da hassas bir şekilde davranmalarını sağlamalıyız. Unutmayalım ağaç yaşken eğilir. Çocuklarımıza ne öğretirsek ve nasıl davranırsak onların kişiliklerinin gelişimine de o derece katkıda bulunuruz. Ayrıca unutmayalım ki anneler günü kutlamaları için çok fazla maddi güce ihtiyacınız yoktur. Burada ki amaç, annenizi mutlu etmektir. Annelerin birçoğu küçük şeylerle mutlu olur. Önemli olan annenizi iyi tanımanız ve onun duygularını okşayacak ve kendini özel hissedecek bir sürpriz yapmanızdır. Bu bazen yanağına konduracağınız küçük bir öpücük olabilir, ya da onun en sevdiği çiçek olabilir. Ya da renkli kâğıtlara yazacağınız birkaç güzel kelimeyle bile onları mutlu edebilirsiniz. Annelerin yürekleri okyanuslar kadar geniş ve engindir. İçine ne koyarsanız onu kabul eder. Her zaman yapamazsanız bile en azından o gün onları mutlu etmenin yollarını aramalısınız.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 7 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.