Anneler Günü

yorumsuz
197 kez okundu

Anneler Günü

Büyük ve sonsuz bir sabrın en büyük temsilcisi olan annelerimiz, sonsuz bir sevgi ve şefkat kaynağıdır. Dünyada sadece kadınlara verilen anne olma yeteneği kadınların kutsal birer varlık olduğunu, neslin devamını sağlayan varlıklar olduğunu hatırlamamızı sağlar. Her insan ya annedir ya da bir anneden doğmuştur. Bu nedenledir ki annelik duygusu ve bir anneye sahip olma duygusu, eşi benzeri olmayan, muhteşem bir histir. Ailenin temel taşı olan annelerin her yıl hatırlanması geleneği devam etmektedir. Bu yıl anneler günü 14 Mayıs Pazar günü kutlanacak. Anneler günü Mayıs ayının ikinci haftasına gelen Pazar günü kutlanır.

Varlığımızı , yaşamımızı borçlu olduğumuz, bizlere hayat veren , bizleri dünyaya getiren annelerimizi, yaptıkları her türlü fedakarlıklar, bizlere gösterdikleri sevgi, şefkat, özveri için anneler günü vasıtası ile onurlandırmak ve onlara sevgi ve hürmetimizi sunmak en önemli vazifemizdir. Anneler gününün geçmişine bakıldığında çok eski zamanlara kadar annelere kadir ve kıymet verildiğini görmekteyiz. Çok eski zamanlarda insanlar anaerkildi. Kabile reisleri kadınlardı. Bu bile annelik vasfına gösterilen saygının bir örneğidir. Yunan mitolojisinde de anneler günü kutlamaları görülmektedir. Tanrıların ve tanrıçaların annesi olduğuna inanılan tanrıça Rhea onuruna her yıl ilkbahar mevsiminde Antik Yunan’da kutlamalar yapılırdı.

Romalılarda annelere saygı geleneği mevcuttu. M.Ö. 250 yıllarında ana tanrıça Kibele onuruna ilkbahar mevsiminde kutlamalar yapıyorlardı. Yakın tarihimize baktığımızda ise anneler günü ile ilgili ilk töreni Amerika’da görüyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan ve ismi Anna Jarvis olan bir kadın annesini kaybettikten sonra 1908 yılında kendi annesi için anma günü yapar. Anna Jarvis annesine yaşadığı zamanlarda gerekli ilgi ve alakayı ve sevgiyi gösteremediğini düşündüğü için bu anma törenini yapmıştır. 1914 yılına kadar bu gelenek genişleyip yayılır ve 1914 yılında kongre onayı alınarak anneler günü Amerika Çapında yayılmaya başlanır ve kutlanır. Anneler günü kutlamalarını kabul eden ve imzalayan Amerikan başkanı Wilson’dur.

Anneler günü kısa bir süre içerisinde tüm dünyaya yayıldı ve kabul edildi. Ülkemiz tarihine baktığımızda ise anneler gününün 1955 yılından itibaren kutlanmaya başladığını görüyoruz. Türkiye’de bu günün kabulü Türk Kadınlar Birliği’nin girişimleri sayesinde olmuştur. Kadın kutsaldır. Anne olmak kadını daha da yüceltir. Dinimizde bile anneliğe ayrıca bir yer verilmiştir. Sevgili peygamberimiz ‘Hz. Muhammed (s.a.v) bile ‘Cennet annelerimizin ayakları altındadır’ diyerek anneliği yüceltmiş ve övmüştür.

Uluslar arası bir gün olarak kutlanan anneler gününe sayılı günlerin kaldığı şu günlerde annelerimizi hatırlamalı ve onlara her zamankinden daha yakın olmalıyız. Sevgimizi saygımızı onlardan esirgememeliyiz. Onlar için de bizim içinde çok fazla önem taşıyan anneler gününde annemizin yanında olmaya çalışmalıyız. Yanına gidemeyecek durumda olanlar anneler gününde annelerini mutlaka arayıp halini hatırını sormalılar ve annelerinin bu özel günlerini içten bir şekilde kutlamalılar.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 6 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.