Anneler Gününün Önemi

yorumsuz
308 kez okundu

Anneler Gününün Önemi

Tüm kadınlar çok değerlidir ancak onları daha da kutsal yapan bir şey var ki oda “annelik”tir. Kadınların merhamet duygularının çok yoğun olması işte bu annelik hislerinden gelmektedir. Anne sıcaklığı, anne sevgisi gibi duyguların yerini hiçbir şeyin doldurmadığı aşikârdır. Anne olmanın ne kadar önemli olduğunu yüce dinimizdeki çeşitli hadisleri okuduğumuzda da anlıyoruz. Örneğin, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(S.A.V)’in birçok hadisi şerifi kadınların ve özellikle annelerin ne kadar kıymetli olduğunu ispatlamaktadır. Bu hadislerden biri olan “Cennet Annelerin ayağı altındadır.” Annelerimizin ne kadar kıymetli olduğunu bize açıkça göstermektedir.

Annelerimizin hakkı ödenmez ve sadece bir gün hatırlamak onlara haksızlık gibi görünse de, yinede o özel insanlara ait bir günün olması ve o günün kutlanması tüm kadınları ve anneleri mutlu etmektedir Anneler gününün önemidir. Bu sebeple her yaştaki insan için anneler gününün önemi büyüktür ve biricik annelerine en hissi duygularıyla bir şeyler yapmak için büyük bir çaba harcamaktadırlar. Dünyada ilk anneler günü kutlaması 1908 yılında olmuş ve birçok ülke bu günün kutlamalarına katılmıştır. Ancak resmi olarak anneler gününün kutlanması ise Amerika’da yaşayan Jarvis isimli bir kızın annesinin 9 Mayıs 1966 yılında ölümünün ardından yaşadığı üzüntü ve bu üzüntüsünden etkilenen bir komşusunun Jarvis ‘e yaptığı tesellilerin ardından jarvis annesinin ölüm yıl dönümünü yas tutarak değil ona bir gün kavuşma arzusu ve ümidi içinde daha sevgiyle anmaya başladı.

Jarvis yine annesinin ölüm yıl dönümü olduğu bir gün annesini sevgiyle anarken yanındaki arkadaşlarına şöyle dedi;”Annesiz geçen her yıl bana şunu öğretti ki, anne sevgisini dolduracak hiçbir sevgi dünyada yoktur. Bu sebeple yılın bir gününü annelerimize ayıralım ve onlara olan borcumuzu ödemeye çalışalım.” Bu teklif Jarvis’in arkadaşlarının da çok hoşuna gitti ve hemen Belediye Başkanına giderek tekliflerini ilettiler. Teklif Belediye Başkanının da çok hoşuna gitti ve çok kısa bir süre içinde tüm gazeteler bu konu hakkında kamuoyu oluşturarak önerilerini destekledi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresin’de Jarvis’in bu teklifini değerlendirerek mayıs ayının ikinci pazar gününü “Anneler Günü” olarak kutlanmasına karar verdi ve o günden itibaren birçok ülkede Anneler günü kutlaması yapılmaktadır.

Ülkemizde ise 1955 yılında itibaren mayıs ayının ikince Pazar günü “Anneler Günü” olarak kutlanmaya başlamış ve halen de devam etmektedir. Türk Kadınlar Birliği’de 1955 yılından beri her yıl çocukları için büyük fedakârlıklara katlanmış özverili annelerden birini yılın annesi olarak seçmekte ve yılın annesinin kişiliğindeki tüm annelere iyi dilekler sunulmaktadır. Anneler günü evrensel bir gün olarak hem ülkemizde hem de dünyada milyonlarca çocuğun annelerine sevgilerini en iyi şekilde göstermeye çalıştıkları bir gün olarak coşkuyla kutlanılmaktadır. Anneler gününün önemi en azından Annelere çeşitli sürprizler hazırlanır, onların sevdiği bazı hediyeler ve çiçekler alınarak o yüce gönüllü insanların hayatımızdaki yerlerinin ne kadar önemli olduğu hissettirilmeye çalışılır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 8 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.