Atatürk Köşesi

yorumsuz
2.113 kez okundu

Atatürk Köşesi

Ülkemizde özellikle ilkokullarda ve ana sınıflarında sınıflarda belirlenen köşeler çocukların belli bilgi ve davranışları kazanması için büyük önem taşımaktadır. Sınıflarda bulunan mevsim ve takvim köşeleri çocukların takvimler, günler ve aylar konusunda bilgi kazanmasına ya da bilim köşeleri çocukların ilgisini çekebilecek kimi bilimsel gerçeklerin duyurulmasına imkân tanırken bu köşelerden en önemlisi her zaman Atatürk köşesi olmuştur. Ulu önde Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının, devrimlerinin ve çalışmalarının ele alınacağı bu köşede çocuklara hem tarih bilgisi verilmekte hem de çocukların belli davranışları ve bilinçleri kazanması beklenmektedir. Hem sınıflarda hem de okullarda olmazsa olmaz olan bu köşe için materyal bulmak, üretmek ve kullanmak hiç de zor değildir. Bu köşenin bir yıl boyunca sürekli olarak aynı kalması çocukların ilgisinin geçmesine neden olacağı için gerek ulu önderimiz için hazırlanan köşe gerekse diğer köşeler sürekli olarak güncellenmeli ve yenilenmelidir. Yenilenen bilgileri kısa sürede kavrayıp yaşamına uygulaması istenen öğrenciler de bu değişiklikten haberdar edilmeli, hatta bu değişiklikler beraber yapılmalıdır. Köşe tasarımını beraber yapabilirsiniz Öğretmenlerin sınıf içi etkinliklerinde oldukça verimli geçen noktalardan biri olan köşe tasarımı ve içerik oluşturulması oldukça olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Sınıf içerisinde Atatürk’ün hayatını, ilke ve inkılaplarını, ülkemiz için yaptıklarını ve bize bıraktıklarını anlattıktan sonra bu köşelere dikkat çekebilecek olan öğretmene köşede yazılı ve görsel materyallerden yardım alabilir.

Özellikle milli bayramlarımız göz önüne alındığında bu köşenin güncellenmesi ve yenilenmesi hiç de zor olmayacak, aynı zamanda çocuklar için de hem keyifli hem de öğretici bir aktivite olacaktır. Örneğin eğitim öğretimin başladığı eylül ayında ulu önderimizin okuma yazma oranını artırmak, Latin alfabesini hayata geçirmek ve eğitimde birçok yeniliğe imza atmak gibi icraatlarını bu köşede kullanmak mantıklı olacaktır. Yaklaşık olarak bir buçuk ay bu köşe bu şekilde kaldıktan sonra ulu önderimizin vefatının yıl dönümü olan 10 Kasım için köşede bir içerik yenilemesi yapılabilir. Atatürk’ün vefatının yıl dönümü olan 10 Kasım’da çocuklar bu günün anlam ve önemi için çalışmalar yaparken bir yandan da Atatürk’ün hayatını konu edinen bir köşe oluşturabilirler. Doğumundan eğitim hayatına, askeri hayatından milli idarecilik hayatına kadar birçok alanda ele alınabilecek olan bu köşe tam anlamıyla Atatürk’ün hayatının kısa bir özeti olabilir. Birçok alandaki başarıları, savaşlardaki kahramanlıkları, ülkemiz için yaptığı yenilikler ve inkılapları ele alabilecek bu köşeye ait yazılı ve görsel materyal bulmak hiç de zor olmayacaktır. Atatürk Köşesi nin sürekli yenilenmesi 10 Kasım’dan sonra bir süre bu şekilde kalacak olan köşenin yenilenmesi için en uygun zamanlardan biri 23 Nisan’dır ancak öğretmenlerin ve öğrencilerin bu süreçte bu köşede yenilemeler yapması çok daha iyi olacaktır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın önemi konusunda birkaç hafta önceden bilinçlendirilecek olan çocukların bu bayramı kendilerine hediye eden Atatürk’e özel olarak hazırladıkları köşede yenilikler yapması ve köşeyi Atatürk’ün çocuklar ile olan anılarına ve resimlerine göre tasarlaması oldukça yerinde olacaktır. Günün anlam ve önemine uygun olarak sadece birkaç derslik bir etkinlik ile bütün sınıfın katılımıyla yapılacak olan bu köşede Atatürk’ün çocuklara hediye ettiği bayramın önemi çok daha iyi şekilde anlaşılacak ve çocuklar tarafından daha iyi bir şekilde özümsenecektir. 23 Nisan’dan kısa bir süre sonra olan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı da bu köşenin yeniden tasarlanması için uygun zamanlardan biridir. Atatürk’ün ulusal kurtuluşumuzu başlatmak amacıyla Samsun’a çıkışının yıl dönümü olan 19 Mayıs’ın hem tarihi yönden hem de diğer yönlerden öneminin sınıflarda anlatılacağı bu zaman zarfında çocukların bu köşeyi 19 Mayıs temasına bağlı kalarak değiştirmesi uygundur. Atatürk’ün Samsun’a çıkışından Kurtuluş Savaşı’mızın bitişine kadar olan süreci ele alabilecek olan bu köşede hem yazılı bilgilere hem de görsel materyallere bol bol yer verilmelidir. Çocukların milli bayramlarımızı çok daha iyi şekilde anlamasını sağlayan bu etkinlikler düzenli olarak yapıldığında bilinçli ve geçmişini bilip geleceğine güvenle bakan nesiller yetiştirmek mümkün olacaktır.

İnkılaplar ile köşenin yenilenmesi Atatürk’ün hayatımızı kolaylaştırmak ve medeniyet seviyemizi çok daha yukarılara taşımak için planladığı ve hayata geçirdiği inkılaplar ile ilgili olarak da köşe sürekli olarak güncellenebilir. Atatürk Köşenin tamamı değiştirilmese bile o zaman zarfında hangi inkılap söz konusu ise o inkılaba uygun içerikler oluşturulması ve tarihi anlamdan bu inkılabın önemine dikkat çekilmesi mümkündür. Sınıflarda oluşturulan ve sürekli olarak güncellenen Atatürk köşesinin yanı sıra okul içlerinde de özel bir köşe oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Sınıflarda oluşturulan küçük panoların aksine çok daha büyük bir pano ve mümkünse büyük baskılı resimler ve büstler ile oluşturulabilecek olan bu köşe için içerik oluşturulması mümkün mertebe öğretmenler tarafından yapılmalıdır. Çocukların bilgi düzeyi ve bazı yazım hataları göz önüne alındığında okulun kimliğini temsil eden bu köşenin oldukça kaliteli bir şekilde öğretmenler ve idareciler tarafından oluşturulması daha uygundur. İstiklal Marşı’mızın ve Gençliğe Hitabenin de bulunacağı bu köşe sayesinde çocuklarımızın ulusumuzun kurucusu büyük önde Mustafa Kemal Atatürk hakkında daha fazla bilgi sahibi olması, Atatürk’ün yaptıklarından örnek alarak tarih bilincini geliştirmesi ve davranışlarında da bu bilince yer vermesi yeni nesiller için umut verici olacaktır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 12 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.