Belirli Gün Ve Haftalar

yorumsuz
932 kez okundu

Belirli Gün Ve Haftalar

Belirli günler ve haftalar eğitim ve öğretim dönemlerinin sosyal etkinlik aktivitelerine konu olan zamanlardır. Belirli gün ve haftaların bazılarını sadece kendi ülkemizde bazılarını ise tüm dünya vatandaşları ile birlikte kutlarız. Belirli gün ve haftalar bir konunun ya da bir olayın yeniden belirlenen gün veya hafta boyunca gündeme getirilmesini, kutlanmasını, anılmasını ve konu ile ilgili hassasiyetin gösterilmesini sağlayan, saygı ve sevgimizi sunmamızı sağlayan zamanlardır. Ülkemizde resmi olarak kabul edilen ve her yıl kutlanan belirli gün ve haftalar, yönetmelikler ile belirlenmiştir.

Bu belirli gün ve haftaların bazısı insanı sevindirir veya coştururken bazısı ise duygulanmamıza ve üzülmemize neden olur. ama her iki şekilde de konunun senenin belli bir gününde veya haftasında gündeme getirilmesi, tarihimizi, geçmişimizi hatırlamamızı sağlar, geçmişe minnet duymamızı sağlar. Ya da konu ile ilgili farkındalık yaratılmamasını ve toplumsal bilinç kazanılmasını sağlar. Toplumsal olarak birlik ve beraberlik duygusunun gelişmesi sağlanır. Belirli gün ve haftaların bazılarında resmi olarak tatil verilir ve tüm ulusun katılımı ile kutlamalar yapılır. Bazıları ise resmi tatil olmadan kutlanır. Okullarda sosyal etkinlikler ile kutlanır.

Ülkemizde Mayıs ayında kutladığımız en önemli belirli gün ve haftaların bazıları şunlardır. Anneler günü: Mayıs ayının 2 Pazar günü her yıl annelere ayrılmıştır. Belirli gün ve haftalar içerisinde en güzel olan günlerden biridir. Herkesi bir ana doğurmuştur. Herkes anne sevgisinin büyüklüğünü bilir. İşçi Bayramı ya da Bahar Bayramı: 1 Mayıs tarihinde kutlanan işçi Bayramı aynı zamanda baharın gelişi de olan bahar bayramıdır. Ülkemizde 1 Mayıs İşçi Bayramı resmi bir bayram olarak kabul edilmiştir. Ve 1 Mayıs tarihi resmi tatil günüdür. İşçi Sağlığı ve Güvenliği Haftası: 4 ve 10 Mayıs tarihleri arasında çalışma bakanlığının önerisi ile kutlanmaktadır. Hıdrellez: Baharı karşılamamızı sağlayan Hıdrellez kültür bakanlığının önerisi ile şenlikler yapılarak kutlanır.

Dünya Sakatlar Haftası: 10 ve 16 Mayıs tarihleri arasında dünyada Birleşmiş Milletlere üye olan ülkeler arasında ve de ülkemizde de yapılır. Görme engelliler günü: 11 Mayıs görme engelli vatandaşlara ithaf edilmiş bir gündür. İşitme ve Konuşma Engelliler günü: 12 Mayıs tarihi de bu engelli grubu vatandaşlarımıza ayrılmış bir gündür. Bedensel Engelliler Günü: 13 Mayıs tarihinde bedensel engelli insanlar hatırlanır. Türk Dil Bayramı: 13 Mayıs 1960 yılından beri Türkçenin resmi dilimiz olmasını Türk Dil bayramı olarak kutlanmaktadır. Dünya Eczacılık Günü: 14 Mayıs tarihide eczacılarımızın günüdür.

Dünya Hemşireler Günü: Belirli gün ve haftalar içerisinde tüm dünyada kutlanan dünya hemşireler günü 12 Mayıs’ta kutlanır ve o hafta boyunca devam eder. Müzeler Haftası: Kültürel ve tarihi değerlerimizin anlamını ve önemini vurgulayan Müzeler Haftası 18 -24 Mayıs tarihleri arasında kutlanır. Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı: Belirli gün ve haftalar içerisinde olan 19 Mayıs 1919 da Atatürk Samsun’a çıkmıştır ve bu günü gençlerimize armağan etmiştir. Resmi bir bayramdır. Dünya Sigara İçmeme günü: Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletlerin çabalarıyla tüm dünyada kutlanan dünya sigara içmeme günü 31 Mayıs’tır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 7 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.