Dünya Hukuk Günü

yorumsuz
252 kez okundu

DÜNYA HUKUK GÜNÜ

Dünya Hukuk Günü, hukukun gerekliliğinden doğmuş bir kurtuluş göstergesi olan gündür. 1963 yılında Soğuk Savaş döneminde iken Atina da üç bin kadar hukukçunun bulunduğu bir toplantıda barışın hukuk yoluyla olması gerektiği konusunda fikir birliğine varmışlardır. Bu toplantıyı yapan “Dünya Barışının Hukuk Yoluyla Sağlanması Derneği” dir. “ Hukuk Yoluyla Dünya Barışı” adı ile yapılan konferansların üçüncüsünde 10 Temmuz 1967 de yapılmış ve o günü “Dünya Hukuk Günü” ilan edilmiştir ve o tarihten sonra da 10 Temmuz da “Dünya Hukuk Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Hukuk insanlık için olmazsa olmazlardandır. Lakin o da ancak kaybedilirse değeri anlaşılan bir şeydir. Ülkelerin varlıkları için çok büyük öneme sahiptir. Hukukun üstünlüğü olan ülkelerde hakkaniyet vardır ve insanlar huzur içerisinde yaşayabilir. Bunun aksi mümkün değildir. 10 Temmuz’un Dünya Hukuk Günü ilan edilmesinde de dönem şartlarının etkisi çok olmuştur. İkinci Dünya Savaşından çıkmış olan insanlık dramlar, acılar, sıkıntılar yaşamıştır. Yıpranmış bir insanlığı rahatlatacak tek şey adaletli yaşam ve hukukun üstünlüğüdür. Bu sebepten Dünya Hukuk Günü ilan edilmiştir.

Dünya Hukuk Günü ismi gibi evrensel olarak dünya da genel olarak hukukçular tarafından kutlanıp insanlık adına anılmaktadır. Hukuk’un gücü ve önemi anlatılmakta, bilgilendirilmeler yapılmaktadır. Dünya Hukuk Günü insaniyetin en önemli göstergesidir. İnsanların rahat şekilde yaşamalar hukukun sağlıklı bir şekilde işlevine devam edip ve tam bağımsız olarak kalması ile mümkündür. Dünya Hukuk Günü insanlığa hatırlattığı şudur; gücün hukuku olmaz, hukukun gücü olur. Yani güç ile hukuk elde edilmesi etik değildir, ancak hukuk gücü ile destek vermeye muktedirdir.

Adaletin şafağı hukuk ile aydınlanmakta ve hukuk insanlığa yol gösterici olmaktadır. Dünya Hukuk Günü 10 Temmuz 1967 de barışa inananlar tarafından getirilmesi de oldukça doğaldır. Çünkü hukuk varsa barış, refah var hukuk yok ise hiçbir şey yok ve dahi hiçbir şeyin önemi yoktur. Hukuk insanların dayanak noktası olmalıdır ve bu gün de bunun göstergesi, amacından doğan bir gündür. Dünya Hukuk Günü herkese adalet, hürriyet ve eşitlik getirme amacının vurgulandığı bir gün olarak ülkemizde ve tüm dünya da evrensel bir gün olarak kutlanmaktadır.

Hukukçular bu günde dileklerini paylaşırlar. Hukukun üstünlüğü vurgulanır ve herkes için hukuk söylemi dile getirilir. Hukuk ve yaşam ilişkisi kurulur, konferanslar düzenlenir ve bilgilendirmeler yapılır. Dünya Hukuk Günü adı gibi adalet adına kutlanmaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.