Enerji Tasarrufu Haftası

yorumsuz
1.108 kez okundu

Enerji Tasarrufu Haftası

 

Enerji insanın günlük hayatında çok önemli bir yeri vardır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Bu yüzden de enerjinin bilinçli kullanılması ve enerjinin tasarruf edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Enerji tasarrufu edilmezse yaşamınızı olumsuz etkilemektedir. İnsanlar kendilerini ve yeni nesillerinin geleceğini düşünerek enerji tasarruf etmeleri gerekmektedir. Bunu sakın unutmayınız. Enerji tasarruf hastası hakkında bilmediklerinizi bu sayfada öğrenebilirsiniz. Enerji tasarrufu edilmediği zaman ne kadar olumsuz etkiler yarattığını farkındayız. Her yıl on bir ile on sekiz tarihlerinde enerji tasarruf haftası kutlanmaktadır. Enerji tasarrufu haftası arasında her şehirde toplantılar yapılmaktadır. Ayrıca televizyon ekranlarında ve hatta radyolarda da enerji tasarruf haftası ile ilgili konuşmalar yayınlanmaktadır.

Tüm okullarda ise enerji tasarruf haftası ile ilgili ne kadar tutumlu olmanız gerektiğini öğrencilere anlatılmaktadır. Bu arada enerji tasarruf için alınması gereken tedbirlerde öğrencilere anlatılır. Bununla birlikte de enerji tasarrufu için kompozisyon, resim ve karikatür gibi yarışmalarda okullarda düzenlenir. Aynı zamanda enerji tasarruf haftası ile ilgili sizlere genel bilgi de vermiş olduk. Okullarda bu konu ile ilgili düzenleme yarışmalarında kazanan öğrencilere ödül verilmektedir. Birinci, ikinci ve üçüncü olan öğrencilere ödül verilir. Yarışmaların nedeni ise enerji tasarruf yapmanız ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır. Enerji kullanımı gün geçtikçe artacaktır. Enerjiyi boş işlere harcanmaz. Enerji yapabilmek için çok önemli bir durumdur. Enerji her insanın işlerini kolaylaştırmak için var olmaktadır.

İnsanlar enerji sayesinde az emek vererek büyük işler yapabilmektir. Evlerinde bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi ve buzdolabı gibi makineler bulunmaktadır. Bu saydığımız elektrikle çalışan makinelerde tüm kadınların işleri kolay, kolay yapmaktadır. Ayrıca da çiftçilerin traktör ile çok fazla iş yapabilirler. Fabrikalarda enerji ile çoğu insan çalışıp para kazanmaktadır. Giydiğiniz kıyafetler, araç ve gereçler enerji ile makinelerde yapılmaktadır. Bütün bunlar kolay çalışabilmesi için bunlar enerji tasarrufu yapmanız lazımdır. Bunun enerji kaynakları, petrol, güneş, su ve elektriktir. Güneşten su ısınarak enerji ile yararlanmış da oluruz. Yani sizinde anlayacağınız ekonomi hep enerjiden harcanıyor. Enerji düştüğü zaman üretim düşer ve günlük yaşantıyı çok etkilemeye de başlar. Enerjide tutumlu olarak bu sayede kayıplarda oluşmaz.

Gereksiz kullanılan enerji tüketildiği zaman günlük hayatında bir çok işiniz kayıp yaşar. Enerji tasarrufu yapıldığı zaman yaşantınızda asla pek bir şey kaybetmezsiniz. Sadece daha az enerji harcayarak işlerinizi yapmanızdır. Enerji tasarrufunu lütfen hayatınız boyunca uygulamaya gayret gösterelim. Bunu yaparak siz, herkes ve özellikle yeni gelecek olan nesiller daha huzurlu bir yaşama sahip olacaklardır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Mesela evinizde boşuna yanan ışıkları söndürün. Bir odada oturuyorsanız diğer odalardaki ışıkları fazla açmamaya çalışın. Mutfaktaki ve banyodaki musluklarınız eğer bozuksa ve damla, damla akıyorsa bunu mutlaka düzeltmenizi tavsiye ediyorum. Bu sayede de musluklarda boşu, boşuna su akmayacaktır. Televizyonu açıp mutfağa gidip yemek yapacaksanız o zaman televizyonu kapatın. Bunu yaparak enerji tasarrufu etmiş olursunuz.

Bütün bu söylediklerimiz bir gün değil ömür boyu uygulamalısınız. Enerji tasarrufu haftası hakkında okullarda kompozisyon yazılması istenmektedir. Hem de öğrencilerin bu konu hakkında ne kadar bilgi edindikleri de anlaşılmaktadır. Enerji tasarrufu haftası hakkında bilgi almak isterseniz sizleri sitemize bekleriz. Sitemizde en güzel bir şekilde bilgi almanızı istediğimiz için bu siteyi sizlere öneriyoruz. Enerjimize sahip çıkalım ve enerjinin çok fazla harcanmamasına da özen gösteriniz. Hayatımızın en büyük önemi ve amacı enerjidir. Elektrikler kesildiği zaman ne kadar işinizin yarım kaldığını göreceksiniz. Dolayısıyla bu durumdan ibret alarak enerjimize sahip çıkalım. Elektrik sayesinde televizyon, radyo, telefon ve haberleşme gibi elektronik aletler ile işleriniz kolaylaşmaktadır. Ocağın ikinci haftasında enerji tasarruf haftası ilan edilmiştir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.