Hayvanları Koruma Günü

yorumsuz
599 kez okundu

Hayvanları Koruma Günü

Hayvanlarında aynı insanlar gibi hareket kabiliyetleri ve duyuları vardır. Dünyanın varoluşundan itibaren yeryüzünde bulunan hayvanların insan hayatında ki önemi büyüktür. İlk insandan itibaren hayvanların hem etinden hem de gücünden faydalanan insanoğlu uzak mesafelere gidebilmek ve yük taşımak için çeşitli hayvanların yardımını almıştır. Bu nedenle hayvanların insan hayatına katkıları azımsanmayacak kadar çoktur. Çağlar boyu hayvanlardan yararlanan insanlar 1822 yılında İngiltere’de toplanarak “Hayvanları Koruma Birliği”’ni kurdular. Yine aynı şekilde Hollanda’da da “Hayvanları Koruma Federasyonu” kurularak hayvanlara verilen önem gösterilmeye başlandı ve her yıl 4 Ekim günü “Hayvanları Koruma Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

Hayvanların da bizim gibi bir canlı olduğunu ve aramızdaki tek farkın bizim beynimizi kullanarak yaşamamız ama onların beyinlerini tam olarak kullanamamalarıdır. Birçok açıdan bize faydası olan hayvanları yılın her günü koruyup kollamamız bizim insanlık görevimiz ve onlara olan borcumuzdur. Bu bilinci hem çocuklara hem de çevremizdeki tüm bireylere aşılamak bizim insani vazifemizdir. Sokakta yaralı bir hayvan görseniz yardım etmez misiniz? Özellikle sıcak yaz günlerinde susamış olan sokak hayvanlarını görseniz bir tas su vermez misiniz? Onların aç olduklarını hissettiğinizde en yakın kasaptan veya marketten bir miktar yiyecek alıp vermez misiniz? Birazcık içinde vicdan taşıyan bir kişi saydıklarımızın hepsini yapacaktır. Tabi bunun yanında insanlıktan nasibini almamış hayvan düşmanları da olacaktır. Her ne olursa olsun onlarda canlıdır ve bizim gibi onlarında sevgi ve şefkate ihtiyaçları vardır. Bunun için hayvanları koruma günü vesilesiyle hayvan haklarını destekleyelim ve gönüllü kuruluşlara elimizden geldiğince destek olalım.

Destek olmak demek onları evimize almak demek değildir. Ama mutlaka bizimde yapabileceğimiz bir şeyler vardır. Hayatta yalnız kalmış veya çevresinde dost bulamayan bazı kişiler sahiplendikleri evcil hayvanlarla kendilerini daha mutlu hissetmektedir. Onların sesleri, ilgileri yorgunluklarını gidermekte ve bu saye kendilerini yalnız hissetmelerini engellemektedir. Yani hayvanları ayrıca çokta iyi de birer dosttur. Bir şekilde hiç çocuğu olmamış ailelerin de en büyük neşe kaynakları çoğu zaman hayvanlar olmaktadır. Bunların örneklerini hepiniz çevrenizde görüyorsunuzdur. Bu nedenle her yıl 4 Ekimde kutlanan “Hayvanları Koruma Günü” vesilesiyle hayvan sevgisini ve hayvan haklarını koruyan birçok gönüllü çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Sizde bu etkinlikleri takip ederek özellikle sokak hayvanlarına ne şekilde yardım edebileceğiniz öğrenebilirsiniz. Hem bu tür davranışlarınız çocuklarınıza da örmek olacağı için gelecek nesillerin de hayvan haklarına saygılı yetişmesine büyük bir katkınız olacaktır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.