Hayvanları Koruma Günü

yorumsuz
1.206 kez okundu

Hayvanları Koruma Günü

Dünyamız üzerinde pek çok canlıyı barındırır. Biyoloji derslerinden de bildiğiniz gibi dünya üzerindeki canlılar belli bir sınıflandırma sistemine tabidirler. Bu sınıflandırma genel olarak üç şekilde yapılır. Yani yeryüzünde bulunan canlılar 3 türlüdür. İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler. Bitkiler en pasif canlı grubudur. Hayvanlar ise insanlardan sonra gelen en gelişmiş canlı türleridir. Dünyamız üzerinde yaşayan hayvan türlerinin çeşitliliği gün geçtikçe azalmakta, pek çok hayvanın nesli tükenmektedir. Bunun da en önemli nedeni ise insanların varlığıdır. Besin zincirinin en tepesinde olan insanoğlu varlığını sürdürebilmek ve beslenebilmek için hayvanlara ihtiyaç duymaktadır. İnsan yaşamının devamı hayvanların yaşamı ile bağlantılıdır. Bu nedenle varlığımızı sürdürmemizi sağlayan hayvanlar, korunmalı, türlerin devamlılığı sağlanmalıdır. Bu zorunlu bir ihtiyaçtır.

Hayvanlara gereksiz yere zarar vermek, onlara eziyet etmek, kötü davranmak insanlara yakışan bir davranış türü değildir. Bunun yanı sıra vicdanı olan her insan hayvan severdir. Ülkemizde her yıl 4 Ekim günü Hayvanları Koruma Günü olarak ilan edilmiştir. Bu günde hayvanları korumanın, onların yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamak amacı ile gerekli ortamların sağlanmasının önemi anlatılır. İnsanların vicdanlarına seslenilir. Hayvan sevgisinin insan üzerinde bıraktığı olumlu duygular anlatılır. Sokakta özellikle kış mevsiminde sokakta yaşayan hayvanlara nasıl yardımcı olunabileceği anlatılır. Sokaklarda yaşayan hayvanlar için barınak yapmanın gerekliliği anlatılır. Toplum olarak hayvan seven ve koruyan bir toplum olabilmenin güzel tarafları ön plana çıkarılır.

Hayvanları Koruma Günü insanların vicdanlarına seslenir. İnsanlarda hayvan sevgisi bilinci yaratılmaya çalışılır. Hayvanların insan yaşamındaki önemi ve kıymeti ilk kez İngiltere’de dile getirilmiş ve 1822 yılında Hayvan Koruma Birliği kurulmuştur. Hayvanlarla ilgili dünyada kurulan ilk kurumdur. Daha sonra ise Hollanda’da Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu kuruldu. Bu federasyon Lahey kentinde 1931 yılında 4 Ekim tarihini Hayvanları Koruma Günü olarak ilan etmiştir. Ülkemizde ise hayvanları koruma derneği 1908 yılında kurulmuştur. Hayvanlar da insanlar ile benzer yapıdadırlar. Onların da duyguları vardır. insanlar hayvanların etinden, sütünden, derisinden, yününden faydalanmayı öğrendikleri andan itibaren, bu amaçlar ile hayvanları avlamaya başlamışlardır.

Hayvanlardan bu şeklide faydalanmamız doğal dengeyi bozmaz. Ancak zevk için avlanmak, hayvanlarında birer canlı olduğunu, onlarında her canlı gibi yaşam hakları olduğunu unutarak, onlara zulmetmek, işkence etmek, öldürmek vicdani ve ahlaki bir davranış değildir. Ya da yaralı yardım bekleyen hayvanları görmezden gelmek, duyarlı bir insan davranışı değildir. Hayatta kalabilmemiz için onlara ihtiyacımız olduğunu unutmamak gerekir. Hayvan sevgisini, çocuklarımıza vermemiz ve hayvanları korumanın önemini onlara öğretmemiz gerekir. Hayvanlar çoğu zaman insanlara diğer insanlardan çok daha fazla dostluk gösterirler.

Sahiplendiğiniz, bakımını üstlendiğiniz bir hayvan ömrü boyunca size sadık kalacak ve yanınızdan ayrılmayacaktır. Psikologlar, çocukların bir evcil hayvan ile birlikte büyümelerinin, onların psikolojik gelişiminde çok olumlu bir rolü olduğunu savunmaktadırlar. İnsanlar için çok sadık ve çok yakın dost olabilen hayvanları sadece Hayvanları Koruma Günü geldiğinde değil, her zaman hatırlamalı ve üzerimize düşen insanlık vazifelerimizi yerine getirmeliyiz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.