İlköğretim Haftası

yorumsuz
176 kez okundu

İlköğretim Haftası

 

İnsanoğlunun gelişimdeki en önemli unsur şüphesiz iletişimdir. Dil ile iletişimi mümkün kılan insan, çevresini anlama ve açıklama gibi büyük bir beceri kazanmıştır. Okuma ve yazma yani iletişim becerisi ancak eğitimle mümkün kılınabilir, İlköğretim Haftası da işte burada iletişimin, okumanın ve eğitimin genel olarak insana kazandırmış olduğu önemi vurgular. İlköğretim Haftası, okulların açıldığı ilk hafta kutlanır. Çocuklara, gençlere kısaca eğitilen insana okuma yazma gibi temel ihtiyaçlarının önemi vurgulanır. İlköğretim Haftasını anlamak için öncelikle cumhuriyetin ilk yıllarına bakınmak gerekir.

13 Milyon nüfuslu Anadolu insanı kurtuluş savaşından yeni çıkmış ve ekonomik olarak küllerinden tekrar doğuyordu. Okuma yazma oranı neredeyse sıfıra yakın olan insanımız için eski alfabeyi öğrenmek anlamak gerçekten de zordu, bunun yanında batıdaki bilim ve medeniyete en çok o zaman ihtiyacımız vardı. Tüm bunların etkisiyle Latin harflere geçiş yaptık. Mustafa Kemal Atatürk o dönemde okuma yazma seferberliğini başlatarak aslında İlköğretim Haftasını da başlatmış oldu diyebiliriz. Okuma yazma seferberliğine bizzat katıldı, toplumun yani medeniyetin ilerleyebilmesi için eğitim birinci etkendi ve Başöğretmen bunun farkındaydı.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, eğitime, okumaya, yazmaya verdiği önemi buradan da anlayabilirsiniz. İlköğretim Haftası ise okumanın yani eğitimin ne büyük zorluklarla inşa edilmiş bir medeniyet olduğumuzu hatırlamamızı, anmamızı ve anlamamızı amaçlamaktadır. İnsan sosyal bir canlıdır ve birbiriyle etkileşim halindedir. Toplumu oluşturan insan kültürü oluşturur, kültürü dil ile şekillendirir. Şekillendirme aracı ise ancak ve ancak eğitimle mümkün kılınabilir. Eğitimsiz bir insan toplumu, modern anlamda ileri değil bir adım geriye doğru şekillendirir. Okuma insanı çevresiyle etkileşime girmesine olanak tanır, bu sebeple medeniyet denilen kavramın anlamak için eğitim denilen kavramı açıklamak gerekir. Bu şartlardan mahrum kaldığımız cumhuriyetin ilk yıllarında okuma oranı seferberlikle hızla artmış, dünyaya adapte olabilecek bir toplum yapısına ulaşmayı başarmıştır.

Örgün eğitim dediğimiz, devlet tarafından ücretsiz bir şekilde tüm vatandaşlara eşit şartlarda sunulan eğitim; ülkemizin ekonomik, sosyal, kültürel olarak muasır medeniyetler seviyesine bir adım daha atmamıza olanak tanımıştır. İsmet Paşa’nın da söylediği gibi ‘’İlköğretim davası insan olma, ulus olma davasıdır.’’ İlköğretim Haftası, bu bilince ortak hareketle çocuklara, gençlere, yaşlılara kısacası tüm yurttaşlara anlatılmak üzere yapılmış çalışmaların tümüdür. Bu çalışmalar neticesinde bu milli duygularımız her zaman taze ve canlı kalmaktadır. Tarihi değerlerimizi unutmadan ve unutturmadan devam ettirmek hepimizin görevidir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 4 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.