İlköğretim Haftası

yorumsuz
365 kez okundu

İlköğretim Haftası

Bugünkü yazımızda, İlköğretim haftası nedir, ne zaman kutlanır? İlköğretim Haftasının önemi ve neden kutlanır? Gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. İlköğretim haftası, İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 51. Maddesi uyarınca her yıl eylül ayının üçüncü haftasında çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Tüm il, ilçe, köy ve bucaklarda Milli Eğitim yetkilileri ve okul idarecileri öğrencilere eğitim ve öğretiminin önemini belirtmek amacıyla çeşitli programlar hazırlayıp konuşmalar yaparlar. İlköğretim haftası etkinlikleri ülkemizdeki tüm okullarda, okulların açıldığı ilk hafta farklı programlar ve etkinliklerle kutlanır. Bu etkinliklerin daha coşkulu ve hareketli geçmesi için şiirler okunur, sergiler açılır, folklor gösterileri yapılır ve çeşitli gösteriler eşliğinde bir hafta sürer.

Bu İlköğretim haftasının amacı çocuklara eğitim ve öğretiminin önemi, okuma yazmanın hayatımızdaki yeri ve okulun değeri anlatılmaktadır. Bu etkinliklere radyo, dergi, gazete ve televizyonlarda da eğitici ve bilgilendirici yayınlar yaparak tüm topluma okumanın kutsallığını bir kez de hatırlatılır. Eğitim öğretiminin hem kişilerin kendileri için hem de ülkelerine en iyi şekilde hizmet etmek için önemli olduğu hatırlatılır. Ayrıca gelecek nesillerin daha iyi şartlarda bir yaşam bırakmak için ilim ve bilimde ileri düzeylere çıkıp, gelişmiş ülkeler arasında yer almanın önemi de anlatılmaktadır. Ayrıca çeşitli kampanyalar düzenlenir ve kampanyalardan elde edilen gelirle okulsuz yerleşim yerlerine okullar yaptırılır ve ekonomik geliri düşük olan ailelerin çocuklarının eğitim masrafları karşılanır. Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte yapılan Harf İnkılâbı sonucu Arap alfabesinden Latin alfabesine geçilmiştir. Bu sebeple okuma yazma bilen sayısı neredeyse yok gibiydi.

Harf İnkılâbının hemen ardından Atatürk’ün seferberliğiyle tüm yurtta okuma-yazma kursları açıldı ve her Türk vatandaşının bu yeni harfleri öğrenerek ilkokul öğrenimini tamamlaması zorunlu hale getirildi. Okumuş ve aydın kişilerin sayılarının artmasının önemi ve toplumun çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasının eğitimle olacağı he fırsatta vurgulandı. Bildiğiniz gibi ülkemizde sekiz yıllık mecburi eğitim sistemi uygulanmaktadır. Bu eğitim parasız ve zorunlu olduğu için okul yaşına gelen 6 yaşındaki tüm çocukların adrese dayalı kayıt sistemi sayesinde ikametgâh adreslerine en yakın okullara otomatik olarak Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Öğrenme çok önemlidir ve kişilerin iyiyi kötüden ve doğruyu yanlıştan kolayca ayırabilmelerini sağlamaktadır. Bilgisiz ve cahil kişilerin suç işleme oranının yüksek olduğu yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Çocukların zihinsel, sosyal, bedensel ve dil gelişimlerinin sağlanmasında okul öncesi eğitimi de çok önemlidir ve eğitim sistemimizin ilk basamağıdır.

Bu eğitim sayesinde çocukların ilköğretime hazırlanması hedeflenmektedir. Okul öncesi eğitimin ardından çocuklar 1.kademe olan ve 4 yıl sürecek ilköğretime geçmiş olurlar. Sonrasında 2.kademe eğitim olan ve ortaokulu da 4 yılda tamamlarlar. İlköğretimi tamamlayan öğrenciler, son yıllarda uygulanan TEOG sınavından aldıkları puanlara göre lise ve dengi okullara yerleştirilerek eğitim öğretimlerine devam ederler. Ortaöğretime devam etmeyenler veya çeşitli sebeplerle eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalan kişiler Açık Öğretim Liselerinden kolaylıkla eğitimlerini tamamlayıp diplomalarını alabilirler.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.